Pogoda
15.02.2017 09:07

Harrison Ford omal nie rozbił się samolotem

Odtwórca roli Hana Solo nie ma szczęścia na stare lata. Tym razem aktor omal nie zderzył się z innym samolotem na lotnisku im. Johna Wayne'a w Kalifornii.

Harrison Ford omal nie rozbił się samolotem
foto: Splash News / EAST NEWS

Przy kręceniu „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy” Harrison Ford złamał nogę, a sprawa trafiła do sądu. Uznano, że zawiniła firma producencka, która naruszyła przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na planie. Aktor miał też już kilka wypadków samolotowych. W 1999 roku uszkodził helikopter podczas lotu treningowego z instruktorem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z kolei w 2015 roku rozbił swój zabytkowy samolot podczas awaryjnego lądowania na polu golfowym w Los Angeles. Aktor odniósł wówczas tylko niewielkie obrażenia.

Na konto Harrisona Forda doszedł kolejny wypadek. Gwiazdor leciał swoim jednosilnikowym Aviat Husky. Skontaktował się z wiążą kontrolną na lotnisku im. Johna Wayne'a w sprawie pozwolenia na lądowanie. Otrzymał zgodę, ale ostatecznie pomylił pasy czym niemal doprowadził do zderzenia z pasażerskim Boeingem 737 linii American Airlines ze 110 osobami na pokładzie.

Według doniesień Harrison Ford miał przelecieć tuż nad kadłubem potężnej maszyny. Obyło się bez jakichkolwiek strat i opóźnień w rozkładzie lotów. Po wylądowaniu aktor miał spytać kontrolerów przez radio: „Czy ten liniowiec miał być pode mną?”.

Tak wygląda typ maszyny pilotowanej przez Harrison Forda:

Aviat_A-1_Husky_Compton_Abbas_30th_June_2013_(9215814263)

Toczy się postępowanie wyjaśniające sytuację. The Federal Aviation Administration wydało oświadczenie w tej sprawie:

"

Kontrolerzy ruchu lotniczego zezwolili na lądowanie pilotowi jednosilnikowego Aviat Husky na drodze startowej 20L na lotnisku im. Johna Wayne'a w poniedziałkowe popołudnie. Pilot wylądował na drodze kołowania, która biegnie równolegle do pasa startowego przelatując nad Boeingem 737, który szykował się do startu. FAA bada ten sprawę. "

Harrison Ford nie wydał żadnego oświadczenia ani komentarza. Najbliższą premierą z udziałem aktora jest „Blade Runner 2049”, którego data wejścia do kin jest przewidziana na 6 października 2017.

Robert Skowronski
Tagi: News Harrison Ford