Hasła miliona Polaków wyciekły do sieci

Michał Tomaszkiewicz
02.09.2016 09:29
Hasła miliona Polaków wyciekły do sieci Fot. zrzut ekranu

43 mln haseł użytkowników Last.fm trafiło do internetu. Nawet milion z nich może należeć do Polaków - ostrzeżcie znajomych, zanim padną ofiarą przestępców.

Wyciek miał miejsce 22 marca 2012 roku i do tej pory te dane spoczywały ukryte na dyskach hakerów. Teraz jednak trafiły one do sieci – i to na dodatek w postaci zdeszyfrowanej, razem z wyszukiwarką pozwalającą sprawdzić po adresie e-mail powiązane z nim hasło.

Z udostępnionej listy najczęściej używanych usług pocztowych wynika, że użytkowników z polskimi e-mailami jest w wyciekniętej bazie przynajmniej 700 000. Liczba ta jest zapewne większa ze względu na używanie przez wielu z nas zachodnich skrzynek mailowych.

foto: leakedsource.com Fot. foto: leakedsource.com

303 181 wyciekniętych z last.fm haseł powiązanych jest z e-mailem na wp.pl. 215 680 danych dotyczy użytkowników zarejestrowanych adresem na o2.pl, 90 088 na interia.pl, 79 629 z op.pl. Inne polskie serwisy były mniej popularne i nie załapały się na listę 50 najczęstszych domen.

Co znalazło się wśród danych wykradzionych z serwisu Last.fm? Baza danych zawiera przede wszystkim nazwę użytkownika, adres poczty elektronicznej, hasło dostępowe, datę rejestracji oraz inne informacje związane tylko i wyłącznie z funkcjonowaniem serwisu.

Na szczęście strona oferująca wgląd w zebrane dane daje opcję darmowego wykasowania danych użytkownika ze swoich zasobów – trzeba tylko przejść tę procedurę. W ciągu 24 godzin e-mail i hasło użytkownika powinny zniknąć z wyników wyszukiwań.

Witryna LeakedSource podała także spis najczęściej występujących haseł – i większość z nich wygląda bardzo znajomo, jeśli tylko widzieliście nasze zestawianie Jakich haseł nie używać w internecie?

foto: leakedsource.com Fot. foto: leakedsource.com

Jeśli zostaliście ofiarą wycieku i musicie zmienić dane dostępowe do kilku serwisów – lub też chcecie zrobić to profilaktycznie, żeby nie być narażonym na zhakowanie jak szef Facebooka, któremu harcowano na Twitterze – możecie sięgnąć po nasz poradnik. Pokazujemy w nim, jak w kilka sekund stworzyć łatwe do zapamiętania, ale trudne do złamania hasło. I to inne dla każdego serwisu, z którego korzystamy.

Czy dane Waszego konta na Last.fm też znalazły się w sieci?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.