Pogoda
23.03.2020 14:33

Hel zamknięty z powodu koronawirusa? Chcą zakazu wjazdu na półwysep

W Polsce lawinowo rośnie liczna chorych na COVID-19, a Półwysep Helski przeżywa najazd turystów chcących zrelaksować się na plażach. Brakuje miejsc na parkingach.

autobus 666 na Hel
foto: Marcin Bruniecki/REPORTER

Apele o pozostanie w domu nie przez wszystkich traktowane są poważnie. Dla części Polaków zawieszenie działalności szkół to pretekst do zabawy.

Z tego powodu władze Warszawy cofnęły czasowo pozwolenie na picie alkoholu na bulwarach wiślanych oraz zamknęły całkowicie zlokalizowane tam bary i restauracje. Rzeka przyciągała tłumy chętnych na zrelaksowanie się ze znajomymi na świeżym powietrzu, co powodowało ryzyko roznoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2.

śmieci na bulwarach wiślanych
śmieci na bulwarach wiślanych
Przeczytaj także Warszawa zakazała spożywania alkoholu nad Wisłą. Bulwary stały się miejscem spotkań młodzieży

Podobne zjawisko, tylko na większą skalę, można zaobserwować na Półwyspie Helskim. Plaże przeżywają oblężenie, w związku z czym burmistrz Heli złożył o wojewody wniosek o czasowy zakaz wjazdu dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Zakaz wjazdu na Hel w celach turystycznych i rekreacyjnych. Walka z COVID-19 w Polsce

Informację o złożeniu wniosku potwierdzono na oficjalnym profilu Urzędu Miasta Helu na Facebooku.

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski chce także ukarania wszystkich lokalnych przedsiębiorców, którzy przyjęli turystów nie zważając na zagrożenie COVID-19.

"

Wystąpiłem również do Komendanta Powiatowego Policji w Pucku o prowadzenie postępowań, zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, wynikających z naruszenia przepisów związanych z prowadzeniem obiektów noclegowych, turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. "

Jedynym skutecznym środkiem zapobiegawczym zainfekowaniu koronawirusem SARS-CoV-2 jest izolacja i wstrzymanie się od kontaktów z innymi ludźmi. U wielu chorych przebieg COVID-19 jest bezobjawowy, mogą więc zarazić dużą liczbę osób, które następnie przekażą patogen swoim bliskim, także tym znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić? 

Czy Hel powinien zostać zamknięty dla turystów?

Tagi: Newsy koronawirus