Pogoda
08.06.2016 10:28

Hillary Clinton z nominacją prezydencką

Barack Obama gratuluje Hillary Clinton wywalczenia nominacji Demokratów do startu w amerykańskich wyborach prezydenckich. Odchodzący prezydent zapowiada też, że spotka się z jej dotychczasowym rywalem, senatorem Sandersem. A Clinton, tuż po wygranej w prawyborach w stanie New Jersey, sama ogłosiła się kandydatką do fotela w Białym Domu.

Hillary Clinton z nominacją prezydencką
Foto: PAP

Hillary podkreśliła, że pierwszy raz w historii USA kobieta zdobyła nominację głównej partii i dużo mówiła o zmaganiach pań z dyskryminacją.

"

- To kamień milowy. Po raz pierwszy w historii naszego kraju kobieta zdobyła nominację jednej z głównych partii. Dzisiejsze zwycięstwo nie dotyczy jednej osoby, to zasługa całych pokoleń - mówiła Clinton. "

Jej wystąpienie pokazywała telewizja BBC. Przemówienie Hillary Clinton miało przyciągnąć młode kobiety, które masowo poparły jej rywala Berniego Sandersa, bo walka o równouprawnienie to dla nich zamierzchłe dzieje, a Hillary nie ufają.

Dokładnie za pięć miesięcy, 8 listopada, była pierwsza dama i szefowa amerykańskiej dyplomacji powalczy o Biały Dom z Republikaninem Donaldem Trumpem.

Ale Trump, podobnie jak Clinton, ma niespotykany w kampaniach prezydenckich odsetek notowań negatywnych, więc w listopadzie Amerykanie wybiorą mniejsze zło. Dlatego zadecydują wyborcy niezależni i o ich głosy będą teraz walczyć kandydaci.