Pogoda
25.03.2020 16:31

Historyczny moment: W Krakowie w samo południe zabił dzwon Zygmunt

Dzwon Zygmunt rozbrzmiewa tylko w najważniejszych i najtrudniejszych dla Polski chwilach. Tak się stało również 25 marca 2020 roku.

Dzwon Zygmunt Kraków
foto: Shutterstock

W środę 25.03.2020 roku punktualnie o godzinie 12:00 mieszkańcy całej Polski usłyszeli dźwięk dzwonów. W Krakowie wyjątkowo zabrzmiał dzwon Zygmunt.

Kiedy można usłyszeć dzwon Zygmunt?

Król polskich dzwonów nazywany jest "władcą polskich serc". Nieprzerwanie od 500 lat Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30. Wśród nich są między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w tylko chwilach szczególnych dla Krakowa i Polski.

Dlaczego 25.03.2020 w całej Polsce słychać było wszystkie kościelne dzwony?

Dźwięk kościelnych dzwonów był odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który wezwał wiernych do wspólnej modlitwy w środę, 25 marca 2020 podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

papież Franciszek
papież Franciszek
Przeczytaj także Podczas Wielkiego postu trollowań hucznych nie urządzać. Papież Franciszek zaapelował do wiernych

Papież poprosił o odmówienie modlitwy "Ojcze Nasz" oraz "Anioł Pański" w samo południe.

Do prośby papieża Franciszka odniósł się arcybiskup Marek Jędraszewski, który zaapelował:

"

Bardzo proszę, aby w najbliższą środę w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański". Proszę także, aby do tych modlitw dołączyły się dostojne dźwięki kościelnych dzwonów w naszych parafiach, począwszy od Dzwonu "Zygmunt" krakowskiej Katedry, głosząc wszystkim, że od chwili anielskiego zwiastowania i od "Fiat" Maryi, Dziewicy Przenajświętszej, sam Jednorodzony Syn Boży stał się Człowiekiem i zamieszkał między nami. On jest naszym Zbawicielem i naszym pokojem. "

W ostatnich latach dzwon Zygmunt można było usłyszeć po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, z okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, w czasie uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego, po abdykacji papieża Benedykta XVI i po wyborze papieża Franciszka. Dzwon bił także po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku i po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II.

Dźwięk dzwonu niesie się na około 30 km, nie ogłuszając przy tym osób, które znajdują się blisko jego serca, kiedy dzwoni.

"

Ten spiżowy kolos został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim. Pierwszy raz dźwięk Dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w którego zamyśle "nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić". W czasach niewoli urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych" "

- informuje Katedra Wawelska.

Aby uruchomić dzwon, potrzebnych jest aż 12 dzwonników, ponieważ jego waga wynosi aż 9 ton 650 kg. Biorąc pod uwagę serce, okucia, liny waga może sięgać nawet 12 ton.

Obecne serce dzwonu bije od 14 kwietnia 2001 roku. Ostatnie uderzało w klosz Zygmunta w Boże Narodzenie 2000 roku i wtedy też stwierdzono jego czwarte pękniecie.

Zobacz również: Papież zniesie celibat. Wyciekł tajny dokument z Watykanu

Tagi: Newsy koronawirus