Huawei Mate X z elastycznym ekranem - polska cena i specyfikacje

Michał Tomaszkiewicz
25.02.2019 13:56
Huawei Mate X|undefined Fot. kadr z wideo

Huawei Mate X to składany smartfon, który bez kompleksów może stawać w szranki i konkury z Samsungiem Galaxy Fold, a w niektórych kwestiach bije go wręcz na głowę. Na przykład, jeśli chodzi o cenę.

Smartfony z elastycznymi ekranami to najnowszy krzyk mody wśród producentów. Na razie to głównie pokaz siły i możliwości – upłynie jeszcze dużo czasu, zanim telefony ze zginalnymi ekranami trafią do kieszeni przeciętnych użytkowników smartfonów.

Pokazał to dobitnie Samsung, który swojemu pierwszemu telefonowi z elastycznym ekranem wystawił metkę z ceną przekraczająca 8000 zł. W Polsce Galaxy Fold może być nawet jeszcze droższy i jeszcze bardziej ekskluzywny – wszystko zależy od polityki cenowej producenta w naszym kraju.

Za tę pokaźną sumkę otrzymujemy telefon, który wyposażony jest w dwa ekrany – zewnętrzny, mający pokazywać najważniejsze informacje i pozwalający na obsługiwanie funkcji komunikacyjnych urządzenia, oraz wewnętrzny, rozkładany, na którym korzystać będzie można łącznie z trzech aplikacji jednocześnie.

huawei_mate_x_02 Fot. foto: kadr z wideo

Nie minęło kilka dni, a swoją wizję smartfona z elastycznym ekranem pokazał Huawei – i trzeba przyznać, że chiński projekt wygląda śmielej. Może dlatego, że jest od swojego konkurenta zauważalnie droższy.

Przeczytaj także

Huawei Mate X – polska cena

Tak drogiego smartfona w portfolio Huawei jeszcze nie było – nawet, gdy pod uwagę weźmie się modele sygnowane logo Porsche. W kwestii cen Samsung wykonał śmiały krok naprzód, dystansując znane z dyktowania wysokich kwot Apple – teraz na czoło stawki najdroższych produkcyjnych smartfonów na świecie wysforował się producent z Chin.

Huawei Mate X został bowiem wyceniony na 2299 euro, czyli (co najmniej) 10 000 zł.

Co otrzymujemy za tę kwotę? Przede wszystkim urządzenie, które wykorzystuje tylko jeden ekran – ten elastyczny, który po złożeniu przypomina wyświetlacz klasycznego smartfona, a po rozłożeniu pozwala cieszyć się 8-calowym wyświetlaczem ekranie FullView OLED o rozdzielczości wynoszącej 2480 x 2200 pikseli.

Gdy korzysta się z Huawei Mate X w formie złożonej, ekran dzieli się na dwa wyświetlacze: 6,6-calowy 2480 x 1148 pikseli oraz 6,38-calowy 2480 x 892 pikseli. Asymetryczność wynika z umieszczania na jednej krawędzi wszystkich niezbędnych czujników i sensorów, w tym aparatów fotograficznych Leica, dzięki czemu sam ekran nie jest zakłócany żadnym wcięciem.

huawei_mate_x_03 Fot. foto: kadr z wideo

Huawei Mate X ma pracować pod kontrolą procesora Kirin 980, jest także wyposażony w modem 5G zdolny do transmisji danych z przepustowością 4,6 Gb/s.

Zobacz także: >> T-Mobile uruchomił sieć 5G w Warszawie <<

Użytkownik Huawei Mate X będzie mieć do swojej dyspozycji 8 GB RAM oraz 512 GB przestrzeni na pliki. W wersji rozłożonej smartfon ma 5,4 mm grubości, po złożeniu zaś liczy sobie 11 mm.

Huawei poinformował, że bardzo dużo czasu pochłonęło stworzenie zawiasów, które podtrzymują ekran – w finalnej wersji składają się one z około 200 elementów.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.