Pogoda
09.09.2016 17:30

Huawei MateBook - hybrydowy tablet z rysikiem

Oferuje 9 godzin przeglądania internetu lub oglądania filmów, ważąc przy tym 640 gramów i mogąc zmienić się w odpowiednik laptopa. To Huawei MateBook, nowa propozycja chińskiego producenta dla osób potrzebujących mobilnego stanowiska pracy.

Huawei MateBook - hybrydowy tablet z rysikiem
foto: antyradio.pl / Michał Tomaszkiewicz

Wbrew plotkom sprzed targów MWC 2016, MateBook nie został wyposażony w 2 systemy operacyjne – chcąc uczynić sprzęt atrakcyjnym dla biznesmenów piszących dużo e-maili oraz pracującymi z prezentacjami Huawei postawił na Windows 10.

Huawei MateBook to tak naprawdę tablet z ekranem o przekątnej 12 cali, do którego dołączane jest etui zawierające odporną na zachlapanie i kurz klawiaturę. Filozofia działania jest więc taka sama jak w przypadku Microsoft Surface Pro 4, któremu przyjrzeliśmy się z bardzo bliska, odkrywając zarówno jego zalety, jak i wady.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Stworzone przez Huawei urządzenie waży 640 gramów i ma tylko 6,9 mm grubości. Obudowa została wykonana z aluminium – dzięki temu, jak zachwalają MateBooka przedstawiciele producenta, produkowane przez komponenty ciepło rozprowadzane jest równomiernie i szybko tracone, przez co tablet ma odpowiednią do trzymania w dłoniach temperaturę.

Na jego bocznej krawędzi został umieszczony czytnik linii papilarnych, dzięki któremu uruchomienie komputera wymaga tylko przyłożenia do sensora palca – Huawei podkreśla, że jest to nie tylko szybsze od tradycyjnego logowania poprzez wpisania hasła, ale także bezpieczniejsze.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Ekran o przekątnej 12 cali pokazuje obraz w rozdzielczości 2160x1440 pikseli. Huawei podaje, że kąty widzenia – zakres, w którym kolory są widoczne prawidłowo - to 160 stopni.

MateBook został wyposażono w dwa głośniki zgodne z Dolby Audio Premium – odtwarzające dźwięki w stereo – oraz mikrofon z funkcją redukcji szumów. Ma to zapewnić dobrą jakość połączeń głosowych, w szczególności podczas wideokonferencji.

Z myślą o internetowych rozmowach na froncie MateBooka został umieszczony aparat fotograficzny z matrycą 5 Mpix. Jego zadaniem jest umożliwienie prowadzenia wideokonferencji.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W zestawie znajduje się jeszcze oryginalna stacja dokująca, oferująca zestaw wyjść i portów, które ze względu na smukłość konstrukcji nie mogły zostać umieszczone na obudowie tabletu.

W sprzedaży w Polsce znalazły się 2 modele. Pierwszy z nich jest wyposażony w procesor Intel Core m3, 4 GB RAM oraz 128 GB SSD – ten model wyceniona na 4399 zł. Jeśli zdecydujemy się na wyłożenie kwoty 5799 zł, otrzymamy Huawei MateBook z procesorem Intel Core m5, 8 GB RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane. Producent zapowiedział także pojawienie się modelu z procesorem m7, jednak nie podał nawet przybliżonej daty premiery.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Rysik MatePen jest sprzedawany oddzielnie – jego cena to 499 zł. Za tę kwotę otrzymuje się gadżet, który nie tylko służy do pisania i rysowania na ekranie, ale zdalnie steruje także przełączaniem slajdów podczas prezentacji oraz ma wbudowany wskaźnik laserowy. MatePen jest w stanie odróżnić 2048 poziomów nacisku.

Chcielibyście mieć taki komputer w pracy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery