Pogoda
16.02.2016 16:06

Huawei Matebook na MWC 2016?

Huawei zaprasza na Mobile World Congress notatką napisaną odręcznie za pomocą rysika. Czy zapowiadane biznesowe urządzenie to odpowiednik Microsoft Surface?

Huawei Matebook na MWC 2016?
foto: weibo.com

Huawei Matebook pojawiał się w plotkach już nieraz. Urządzenie 2 w 1 ma być podwójną hybrydą – sprzętową i programową.

Rozwiązania dotyczące hardware'u wyglądają standardowo: do tabletu dołączana jest klawiatura, zmieniająca urządzenie w laptop. Komplet uzupełnia rysik, służący do precyzyjnej obsługi dotykowego ekranu.

Zdecydowanie ciekawiej wygląda kwestia oprogramowania. Jeśli plotki potwierdzą się, Huawei Matebook będzie mógł pracować zarówno pod kontrolą Windows 10 (co będzie cenione przez odbiorców biznesowych w pracy), jak i Androida (który stanowi lepszą platformę dla tabletów).

Huawei Matebook

Pomysł nie jest nowy i był już nawet realizowany przez ASUSa (Transformer Book Trio, Transformer AiO), nie przyjął się jednak na rynku. Tajemnicą poliszynela jest, że na utrzymaniu takiego status quo zależy zarówno Microsoftowi, jak i Google’owi.

foto: materiały prasowe

Korporacje niechętnie patrzą na ideę współistnienia na tej samej platformie sprzętowej i żadnemu globalnemu producentowi nie udało się przekonać twórców systemów operacyjnych do dzielenia jednego urządzenia.

Tablety z dwoma systemami stały się za to dość popularne w Chinach, gdzie na prawa i obowiązki licencyjne patrzy się nieco innymi okiem. Urządzenia Dual Boot umożliwiają przełączanie się pomiędzy trybem Windows i Android podczas restartu tabletu.

Dwusystemowy Huawei Matebook dostępny na rynku międzynarodowym stałby się sensacją i pokazał dobitnie, jaką siłą przebicia dysponuje producent smartfonów, tabletów oraz urządzeń infrastruktury sieciowej.

Istnieje też możliwość, że tablet 2 w 1 jest przymiarką Huawei do zadebiutowania na rynku laptopów – chiński gigant może poszukiwać nowych sposobów na dalszy wzrost sprzedaży.

Chcielibyście tablet z Windowsem i Androidem na pokładzie? A cena? Co o niej sądzicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Technologia