Pogoda
07.04.2016 09:03

Huawei P9 Plus Smartfon z podwójnym aparatem

Trzeci pod względem sprzedaży producent smartfonów na świecie, chiński Huawei, zaprezentował  fotograficzny telefon, przy projektowaniu którego pomagała Leica. W rezultacie Huawei P9 jest wyposażony w dwa aparaty główne, które mają zapewniać żywe kolory i ostry obraz. 

Huawei P9 Plus Smartfon z podwójnym aparatem
foto: antyradio.pl

Przedstawiciele chińskiego producenta zapewniają, że wbudowane kamery można bardzo prosto ujarzmić i nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Jeśli jednak ktoś zna się na robieniu zdjęć, będzie mógł wydobyć ze sprzętu prawdziwą pełnię możliwości. Opinie o Huawei P9 są jednoznaczne i wskazują na to, że warto zapoznać się z nim bliżej.

Skupienie się na fotograficznych aspektach modelu Huawei P9 nie oznacza oczywiście, że zaniedbano inne obszary. Smartfon jest smuklejszy niż swoi najwięksi konkurenci – producent porównywał się do Samsunga Galaxy S7 oraz iPhone'a S6 – i ma według zamierzeń producenta plasować się w klasie premium ze względu przede wszystkim na pieczołowicie wykonaną metalową obudowę.

Podczas premierowej prezentacji Huawei koncentrował się na mówieniu o sztuce, mając na myśli między innymi artyzm wykonania oraz szczegóły zastosowanych rozwiązań technologicznych. Czy model P9 naprawdę jest dziełem sztuki?

Fotografia na nowym poziomie

Huawei P9 wyposażony jest w dwa tylne aparaty, wyposażone w matryce Sony rejestrujące obraz z rozdzielczością 12 Mpix. Leica zasugerowała wykorzystanie każdej z kamer do innego zadania – pierwsza z nich ma rejestrować przede wszystkim informacje o kolorach, druga pracuje w trybie monochromatycznym, dzięki czemu zapisuje zdecydowanie bardziej szczegółowy w detale obraz.

Soczewki zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o smartfonach Huawei. Połączenie informacji pochodzących z obu aparatów pozwala robić wyraźne i szczegółowe zdjęcia w słabym oświetleniu lub ze źródłem światła znajdującym się za fotografowanym obiektem, otrzymując przy tym żywe kolory.

Model P9 stosuje trzy metody automatycznego ustawiania ostrości obrazu. Jeśli fotografowany obiekt znajduje się w odległości nie większej niż 1,2 metra, używany jest tryb laserowy. Dzięki wbudowaniu dwóch aparatów możliwe jest ustawianie autofokusa na podstawie wykrytej głębi (Huwaei P9 jest wyposażony w wyspecjalizowany procesor, którego zadaniem jest analizowanie danych przestrzennych). Dopełnieniem tych dwóch opcji jest fokus sterowany danymi o kontraście.

foto: antyradio.pl

Producent przekonuje, że dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest robienie zdjęć bez rozmyć także wtedy, gdy fotografowany obiekt porusza się bardzo szybko. Jako przykłady pokazano ujęcia narciarza i osoby kręcącej lassem.

Największe wrażenie robi funkcja szeroko otwartej przysłony, pozwalająca na dowolne wybranie ostrości na już wykonanym zdjęciu.

Zdjęcia w kolorze mogą być zapisywane w trzech dostępnych trybach – standardowym, vivid oraz smooth. Huawei P9 pozwala również na zapisywanie fotek czarno-białych. W dowolnym momencie możliwe jest całkowite przejęcie kontroli nad parametrami wykonywanych fotografii – wystarczy do tego jeden gest wykonany na ekranie.

Mimo wbudowania w smartfona dwóch aparatów udało się uniknąć wystawania elementów obiektywu poza zarys obudowy - a liczy sobie ona tylko 6,95 mm grubości.

Huawei P9 dane techniczne

Wiele energii zostało włożone przez Huawei w opracowanie i wykonanie wyglądu modelu P9 - zdecydowano się na obudowę metalową z elementami szklanymi. Przygotowano 6 różnych wersji kolorystycznych, wykończanych za pomocą piaskowania lub szczotkowania. Najbardziej pracochłonny proces obróbki składa się z 23 akcji, a rezultatem jest ceramiczna powłoka o grubości 0,1 mm.

W smukłej obudowie umieszczono ekran o przekątnej 5,2 cala, pracujący w rozdzielczości Full HD. Boczna ramka wyświetlacza ma według producenta tylko 1,7 mm grubości.

Huawei zastosował opracowany specjalnie dla rodziny P9 ośmiordzeniowy procesor Kirin 955. Nie jest to z założenia najszybszy możliwy układ, lecz wynik chęci osiągnięcia kompromisu pomiędzy wydajnością a energooszczędnością.

Smartfon może obsługiwać jednocześnie dwa SIM-y (w standardzie nano); druga z nich umieszczana jest w hybrydowym złączu, pozwalającym także na zainstalowanie kardy pamięci micro-SD. Użytkownik ma do dyspozycji 3 GB RAM oraz 32 GB pamięci na pliki.

W konstrukcji smartfona Huawei P9 znajdują się trzy anteny – telefon korzysta z tej, która w danym momencie najlepiej odbiera sygnały telefonii komórkowej. Doświadczenie producenta zdobyte przez lata budowania infrastruktury sieciowej zaowocowało także wprowadzeniem funkcji inteligentnego skanowania punktów dostępowych Wi-Fi – opróćz siły sygnału badana jest jakość i szybkość połączenia z internetem.

foto: antyradio.pl

Smartfon wyposażony jest w akumulator o pojemności 3000 mAh. Według producenta, wystarcza on do zapewnienia więcej niż jednego dnia działania w scenariuszu wytężonego użytkowania. Filmy wideo w wysokiej rozdzielczości mogą być odtwarzane prze z 12 godzin, przez 8 h można wykorzystywać smartfon do przeglądania internetu w połączeniu LTE. Bateria powinna ponadto umożliwić prowadzenie rozmów przez 20 godzin oraz odtwarzanie muzyki przez ponad 56 h.

Pełne naładowanie akumulatora ma trwać 110 minut; po 30 minutach podłączenia do ładowarki Huawei P9 napełnia 44% baterii. Trzeba przyznać, że te dane techniczne robią wrażenie.

Cena Huawei P9 i P9 Plus

Data dostępności smartfona w Polsce ani spodziewana cena nie została jeszcze przez Huawei podana – można się spodziewać, że model Huawei P9 trafi do sprzedaży przed końcem kwietnia 2016 roku. W internecie pojawiła się informacja, że smartfon może kosztować 2399 złotych, cena ta została jednak zdementowana przez producenta. Niecierpliwie czekamy na Wasze opinie w komentarzach i nie możemy się doczekać aż ten smartfon pojawi się na naszym rynku ponieważ cena przy takiej specyfikacji pozostaje ciągle atrakcyjna.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Mobile Technologia