Huawei ma kolejne kłopoty. Nie może używać kart pamięci ani certyfikować Wi-Fi

Michał Tomaszkiewicz
27.05.2019 13:15
Huawei ma kolejne kłopoty. Nie może używać kart pamięci ani certyfikować Wi-Fi Fot. James Nash, CC BY-SA 2.0

Huawei, drugi co do wielkości producent smartfonów na świecie, musi martwić się o przetrwanie. Po wpisaniu na amerykańską czarną listę chiński gigant traci partnerów niezbędnych do wytwarzania telefonów.

Huawei może stać się pierwszą ofiarą wojny handlowej między USA i Chinami. Producent smartfonów co prawda przygotowywał się zawczasu na ewentualność pogorszenia stosunków z amerykańskimi partnerami, wymawianie współpracy jest jednak tak powszechne, że Huawei znalazł się w bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Producent nie będzie bowiem już mógł instalować na nowych modelach pełnego Androida, z usługami i aplikacjami Google. Ten problem może udać się przezwyciężyć dzięki trwającym od lat pracom nad własnym systemem operacyjnym, którego przyspieszona premiera została zapowiedziana na koniec 2019 roku.

Znacznie trudniej będzie znaleźć alternatywę dla procesorów z architekturą ARM, stosowanych w smartfonach przez praktycznie wszystkich producentów, nawet Apple. Huawei co prawda produkuje własne układy, ale korzystają one z licencji, która została właśnie odebrana. Oznacza to brak możliwości tworzenia nowych procesorów i konieczność bazowania nowych konstrukcji na już obecnych układach, których wydajność w porównaniu do konkurencji będzie z biegiem czasu prezentować się coraz gorzej.

Przeczytaj także

Jakby tego było mało, informacje o wstrzymaniu współpracy z Huawei podają coraz to nowe podmioty. Tym razem chińskiego producenta wyrzekły się SD Association i Wi-Fi Alliance.

Huawei bez kart pamięci i certyfikowanego Wi-Fi

SD Association to stowarzyszenie opracowujące standardy działania kart pamięci. Producenci, którzy chcą je stosować w swoich konstrukcjach, muszą dostać od organizacji zgodę w postaci licencji.

Huawei nie może już na nią liczyć, w związku z tym w przyszłych modelach (o ile nic się nie zmieni z wymierzonymi sankcjami) nie będzie można stosować kart MicroSD.

Mniej dotkliwe jest wstrzymanie współpracy z Wi-Fi Alliance, ciałem odpowiedzialnym za opracowywanie standardów bezprzewodowego przesyłania danych oraz pilnowania zgodności rozwiązań stosowanych przez producentów z zaleceniami.

Zobacz także: Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów?

Huawei nie będzie mógł ubiegać się o certyfikowanie, czyli oficjalne potwierdzenie spełniania wszystkich specyfikacji opracowanych przez Wi-Fi Alliance. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy nie będą mogli stosować modułów Wi-Fi w swoich telefonach. Łączność bezprzewodowa będzie w nich dostępna, ale nieoficjalnie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.