Huawei nie będzie mógł oferować Bluetooth w smartfonach

Michał Tomaszkiewicz
28.05.2019 15:27
Huawei nie będzie mógł oferować Bluetooth w smartfonach Fot. materiały prasowe

Od czasu wpisania Huawei na czarną listę podmiotów, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie przedsiębiorstwa, przed aspirującymi do miana największego producenta smartfonów na świecie Chińczykami zamykają się kolejne drzwi.

Seria niefortunnych wiadomości zaczęła się od deklaracji Google. Z powodu sankcji Huawei nie będzie mógł instalować na swoich urządzeniach Androida z usługami i aplikacjami amerykańskiego giganta, między innymi Sklepem Play z aplikacjami.

Na taką ewentualność Huawei się przygotowywał od lat, opracowując własny system operacyjny, którego premiera została zapowiedziana na koniec 2019 roku. Brak Androida okazał się więc najmniejszym problemem Chińczyków, którzy powoli tracą prawa do umieszczania w swoich konstrukcjach podstawowych rozwiązań.

Najpoważniejszą stratą dla Huawei jest zakończenie współpracy z ARM, twórcami architektury procesorów używanych w smartfonie. Chińczycy produkują co prawda swoje własne układy, żeby jednak móc to robić, potrzebują licencji na stosowane w nich rozwiązania. Wstrzymanie współpracy z ARM przekreśla więc możliwość wprowadzania na rynek nowych, wydajniejszych układów. Jeśli Huawei nie tworzył w sekrecie własnej architektury CPU, tego problemu nie da się łatwo pokonać.

Przeczytaj także

Jakby tego było mało, niemal każdego dnia Huawei żegna kolejnych partnerów, bez którego wyprodukowanie konkurencyjnego smartfona może być niemożliwe. Chińczycy stracili właśnie możliwość stosowania modułów Bluetooth.

Huawei bez Bluetooth i pamięci RAM?

Możliwość bezprzewodowego łączenia się z innymi urządzeniami, na przykład słuchawkami, jest dla użytkowników smartfonów oczywista. Nowe smartfony Huawei, tworzone bez partnerstwa z przedsiębiorstwami związanymi z Ameryką, mogą być tej opcji pozbawione.

Bluetooth SIG to organizacja, która tworzy i kontroluje używanie standardu komunikacyjnego przed producentów. Jeśli chce się oferować Bluetooth w swoim sprzęcie, trzeba przejść proces certyfikacji, sprawdzający prawidłowość implementacji założeń standardu.

Organizacja ma swoją siedzibę w USA, Huawei nie ma więc co liczyć na zgodę na stosowanie technologii w swoich konstrukcjach.

Zobacz także: Huawei ma kolejne kłopoty. Nie może używać kart pamięci ani certyfikować Wi-Fi 

Nie jest to ostatnia organizacja, która wyrzekła się chińskiego producenta. Po Wi-Fi Alliance i SD Association swoje kontakty z Huawei uciął JEDEC. Jest on odpowiedzialny za tworzenie standardów działania pamięci RAM oraz USB.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.