Pogoda
10.06.2019 12:23

Huawei nie może instalować na smartfonach aplikacji Facebooka

Po wpisaniu Huawei na czarną listę przedsiębiorstw zakazanych Chińczycy co chwila słyszą od amerykańskich partnerów o wycofywaniu się ze współpracy. Facebook właśnie ogłosił, że Huawei nie będzie już mógł instalować na swoich smartonach aplikacji mobilnej serwisu społecznościowego.

smartfon Huawei
foto: Andri Koolme, CC BY 2.0

Spór między USA a Huawei (a tak naprawdę Chinami) trwa. Administracja Donalda Trumpa wpisała chińskiego producenta na listę przedsiębiorstw, z którymi amerykańskie podmioty nie mogą współpracować.

Z tego powodu Google poinformował, że Huawei nie będzie mógł instalować na swoich telefonach pełnego Androida i oferować dostępu do aplikacji i usług amerykańskiego giganta, na przykład Sklepu Play.

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro
Przeczytaj także Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów?

Ze współpracy i oferowania licencji na swoje produkty wycofał się także Microsoft, Intel, a nawet ARM, twórca architektury wykorzystywanej w procesorach dla smartfonów. Szczególnie to ostatnie może być ogromnym ciosem dla Chińczyków, którzy tworzą od lat własny system operacyjny, mogący zastąpić Androida, ale opracowywane przez nich procesory powstają z wykorzystaniem własności intelektualnej ARM.

Huawei Kirin
Huawei Kirin
Przeczytaj także ARM zrywa współpracę z Huawei. Bez Androida da się żyć, bez procesora nie

Do zakazy współpracy stosuje się coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji. jak podała agencja Reuters, Facebook ogłosił właśnie, że Huawei nie będzie już mógł preinstalować na swoich smartfonach jego aplikacji mobilnej. Co to oznacza dla użytkowników?

Huawei bez Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Zakaz instalowania aplikacji mobilnej

Facebook uspokaja – zakaz dotyczy tylko przyszłych smartfonów Huawei. Użytkownicy już zakupionych urządzeń będą mogli bez przeszkód korzystać z aplikacji oraz otrzymywać do niej aktualizacje.

Chińczycy nie będą mogli instalować fabrycznie także Instagrama oraz WhatsAppa. Zakaz dotyczy podobno wszystkich telefonów, które nie opuściły jeszcze fabryki. Facebook odmówił podania konkretnej daty, od której Huawei nie może już oferować jego aplikacji.

Nie podano także, czy Facebook, Instagram i WhatsApp będą działać, jeśli zostaną zainstalowane samodzielnie przez użytkowników. Jeśli aplikacje będą wykrywać, że są uruchamiane na sprzęcie Huawei i blokować się, sprzedaż chińskich smartfonów, już teraz dotknięta przez negatywne sygnały z rynku, może spaść jeszcze bardziej.

Google (i pozostali producenci) nie posunęli się tak daleko jak Facebook ze wstrzymaniem współpracy. Huawei może korzystać z licencji udzielonych na bieżące modele, nie otrzymał ich jednak na te dopiero planowane, które pojawia się w sprzedaży w przyszłości.

Chińczycy odwołali się od decyzji administracji Trumpa do sądu, może się wiec okazać, że ban na współpracę zostanie uznany za sprzeczny z konstytucją USA i zdjęty.

Huawei uspokaja użytkowników tłumacząc, że zawirowania nie wpłyną negatywnie na doświadczenia, jakie mają z używanie smartfonów tej marki. Na specjalnie przygotowanej stronie producent zamieścił odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz także: Huawei uruchomił oficjalną stroną tłumaczącą problemy z USA. Zapewnia klientów, że wszystko będzie dobrze 

Czy kupilibyście smartfona bez możliwości korzystania z Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Facebook Huawei