Pogoda
29.05.2019 14:45

Huawei wydał oficjalne oświadczenie. Uspokaja w nim użytkowników

Od czasu, gdy Huawei został wpisany na czarną listę przedsiębiorstw, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie firmy, chiński producent stracił wielu partnerów dostarczających kluczowe rozwiązania, niezbędne do działania smartfonów. Jak brzmi oficjalny komunikat w tej sprawie?

Huawei P20 Pro
foto: Kārlis Dambrāns, CC BY-SA 4.0

Po zapoznaniu się z informacjami dochodzącymi dzień po dniu z USA można było odnieść wrażenie, że Huawei stracił właściwie możliwość produkowania telefonów. Zaczęło się od deklaracji Google o odcięciu Chińczyków od pełnego Androida i możliwości oferowania aplikacji poprzez Sklep Play.

W ślady internetowego giganta poszły także inne przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje. ARM, który jest twórcą architektury używanych w smartfonach procesorów, powiadomił o wycofaniu licencji na korzystanie z jego rozwiązań.

Podobne głosy można było usłyszeć w przypadku Microsoftu, Intela, SD Association czy Wi-Fi Alliance. Wszyscy stwierdzili, że Huawei nie będzie już mógł korzystać z ich produktów lub rozwiązań.

karta MicroDS
karta MicroDS
Przeczytaj także Huawei ma kolejne kłopoty. Nie może używać kart pamięci ani certyfikować Wi-Fi

Taka sytuacja wpłynęła znacznie na sprzedaż smartfonów producenta, który był coraz bliższy stania się numerem jeden na świecie pod względem wolumenu umieszczanych na rynku telefonów. Decyzje podjęte pod wpływem USA nie mają co prawa wpływu na już opracowane i sprzedawane smartfony, nie wszyscy jednak czują się tym faktem uspokojeni.

Huawei – oficjalne stanowisko producenta w sprawie kończenia współpracy z organizacjami standaryzacyjnymi

Huawei postanowił zająć oficjalne stanowisko, odnosząc się zarówno do wpisania na czarną listę USA, jak i do części informacji o zakończeniu współpracy.

"

Niedawno, pod wpływem presji politycznej, kilka organizacji branżowych i standaryzacyjnych zawiesiło niektóre obszary współpracy z Huawei. Jesteśmy rozczarowani tymi decyzjami, ale nie wpłyną one na nasze codzienne działania. Będziemy nadal dostarczać naszym klientom produkty i usługi najwyższej jakości.

Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji normalizacyjnych, związków branżowych i społeczności open source, gdzie zajmujemy ponad 400 kluczowych stanowisk. Wnosimy istotny wkład do tych grup i w ciągu ostatnich lat złożyliśmy prawie 60 000 wniosków. Obecnie nasze działania realizowane z większością organizacji normalizacyjnych przebiegają bez zmian. Będziemy je kontynuować i współpracować wg ustalonych standardów, aby rozwijać branżowy ekosystem dostępny dla wszystkich.

Globalnie ujednolicone standardy są owocem innowacji w nauce i technologii. Umożliwiają one dostarczanie wszystkim klientom produktów i usług, które są bardziej zaawansowane i oferują lepszą jakość. Jest to jeden z elementów wpierających rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Zdecydowana większość organizacji normalizacyjnych, społeczności open source i instytucji branżowych kieruje się w swoich działaniach zasadami przejrzystości, otwartości, uczciwości i niedyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju branży ICT.

Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a jednak niektóre z nich postanowiły zawiesić współpracę, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, którym hołdują i podważają ich wiarygodność. Ostatecznie takie decyzje spowodują rozłamy w standardach, w tym rozproszenie standardów informacyjnych i komunikacyjnych, i posłużą jedynie zwiększeniu kosztów i ryzyka dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Wierzymy, że działania te nie odzwierciedlają poglądów całej branży. Pomimo takich komplikacji, jesteśmy przekonani, że przemysł ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem. "

Zobacz także: ARM zrywa współpracę z Huawei. Bez Androida da się żyć, bez procesora nie 

Huawei od lat pracował nad własnym systemem operacyjnym, którego premiera ma mieć miejsce jeszcze w 2019 roku. Zastępca dla Androida otrzyma najprawdopodobniej nazwę Ark OS.

Ile wytrzymalibyście bez smartfona?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Huawei