Hugh Keays-Byrne nie żyje. Gwiazdor serii "Mad Max" miał 73 lata

03.12.2020 08:34
Hugh Keays-Byrne - Mad Max: Na drodze gniewu - kadr z filmu Fot. Everett Collection/East News

Zmarł Hugh Keays-Byrne - aktor, który wcielił się w Obrzynacza w filmie "Mad Max"i Wiecznego Joe w kontynuacji "Mad Max: Na drodze gniewu". Miał 73 lata.

Smutne wieści dla fanów postapokaliptycznej serii "Mad Max". 1 grudnia 2020 roku zmarł Hugh Keays-Byrne - aktor, który zagrał głównych antagonistów w oryginalnym filmie i jego kontynuacji z 2015 roku. Miał 73 lata.

Hugh Keays-Byrne nie żyje. Grał w serii "Mad Max"

Śmierć aktora potwierdził za pośrednictwem Facebooka reżyser Briana Trencharda-Smitha, który współpracował z Keaysem-Byrnem.

Z przykrością informuję, że nasz przyjaciel Hugh Keays-Byrne zmarł wczoraj w szpitalu. Były aktor Royal Shakespeare Company, który osiedlił się w Australii, zagrał w moim "Man From Hong Kong" i zdobył światowe uznanie jako Obrzynacz w "Mad Max" oraz Wieczny Joe w "Mad Max: Na drodze gniewu". To zdjęcie odzwierciedla jego wrodzone poczucie humoru, które wniósł nie tylko do mojego filmu, ale do każdej produkcji, nad którą pracował. Był świetnym aktorem i przez 46 lat dobrym przyjacielem moim i Margaret. Spędziliśmy z nim, jego partnerką Christiną i grupą innych aktorów i artystów (Macao Light Company) wiele szczęśliwych niedzielnych poranków w domu w Centennial Park, w którym mieszkali. Christina, Jack, Shawn, Tim, Ralph, Robina, nasze są z Wami. Hugh miał hojne serce, oferując pomocną dłoń potrzebującym czy nocleg bezdomnemu nastolatkowi. Dbał o sprawiedliwość społeczną i ochronę środowiska na długo, zanim te kwestie stały się modne. Jego życiem rządziło poczucie jedności ludzkości. Będzie nam brakowało jego przykładu i jego przyjaźni. Vale, Hugh.

Innym filmowcem, który wspomniał zmarłego aktora jest Ted Geoghegan, który napisał na Twitterze kilka słów o zmarłym.

Hugh Keays-Byrne, niedoceniony bohater australijskiego kina, zmarł w wieku 73 lat. Nieustannie jestem pod wrażeniem, że grał Obrzynacza, głównego antagonistę w "Mad Max" z 1979 roku i Wiecznego Joe, głównego antagonistę w "Mad Max: Na drodze gniewu" z 2015 roku. Dziękuję za dostarczone mi wrażenia, sir.

Hugh Keays-Byrne urodził się w 1947 roku Srinagar w Indiach, ale wychował się w Anglii. Tam zresztą w latach 1968-1972 występował jako aktor w Royal Shakespeare Company, ale w końcu postanowił osiąść w Australii. Zasłynął dzięki roli złoczyńcy w oryginalnym "Mad Maksie" z Melem Gibsonem w reżyserii George'a Millera.

Polecamy

Chociaż początkowo film był niskobudżetową produkcją, zdobył taką popularność, że wkrótce doczekał się kolejnych części i uwielbienia fanów na całym świecie. Po 35 latach Keays-Byrne ponownie spotkał się na planie z Millerem podczas produkcji filmu "Mad Max: Na drodze gniewu", znowu wcielając się w antagonistę. Tym razem zagrał jednak zupełnie inną postać, ale jego obecność była hołdem złożonym oryginalnej produkcji.

Polecamy

Poza serią "Mad Max" Keays-Byrne występował między innymi w takich filmach science fiction z lat 80. jak "Reakcja łańcuchowa", "Starship", "Krew bohaterów", a także w serialu "Ucieczka w kosmos". Miał również wcielić się w Martiana Manhuntera w nigdy niezrealizowanej adaptacji "Ligi Sprawiedliwości" w reżyserii Millera. "Mad Max: Na drodze gniewu" był ostatnim filmem aktora.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.