Hulajnogi elektryczne Lime z alkomatem? Założyciel firmy o planach na przyszłość

Marcin Czajkowski
18.04.2019 14:41
lime|undefined Fot. materiały prasowe/Lime

Według polskiego prawa można jeździć na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu. Prawnie, cały czas jesteśmy wtedy pieszymi. W praktyce - jazda “pod wpływem” stwarza wiele niebezpieczeństw, o czym dobrze wie Lime.

W wywiadzie dla The Verge Brad Bao, współzałożyciel Lime zdradził plany na przyszłość hulajnóg elektrycznych na minuty. Podkreślił też jak firma dba o bezpieczeństwo, które dla Lime jest niezwykle ważne. Bao zwrócił uwagę, na przykład, na fakt, że rozdanych zostało 250 tysięcy kasków, mających chronić hulajnogistów. Ponadto, dowiedzieliśmy się, że Lime udostępnia dane miastu, które (przynajmniej w Stanach) po ich analizie łatwiej może podjąć decyzję gdzie budować kolejne ścieżki rowerowe.

Przeczytaj także

Hulajnogi Lime z alkomatem?

W wywiadzie dla podcastu Vergecast CEO Lime, Brad Bao, zdradził, jakie zmiany mogą się pojawić w hulajnogach Lime już wkrótce. Wiemy na pewno, że nie będzie alkomatów, ale pojazdy tak czy inaczej mają mieć możliwość wykrywania, czy ktoś prowadzi pod wpływem.

Myślę, że są lepsze sposoby, aby sprawdzić, czy ktoś prowadzi pod wpływem (niż alkomat - przyp. red.). Weźmy na przykład wszystkie czujniki, które mają nasze hulajnogi. Dzięki nim, system wie, czy pojazd jedzie prosto, zygzakiem czy jeszcze w inny sposób. Możemy wysłać ostrzeżenie. Możemy go spowolnić. Cały czas nad tym pracujemy.

Ponadto, Bao mówił o tym, w jaki sposób firma dba o dane użytkowników. Część z nich jest udostępniana, a dostęp do nich mają miasta, w których działa aplikacja - pomagają na przykład w planowaniu przestrzeni miejskiej.

Przeczytaj także

Hulajnogi elektryczne w Polsce

W Warszawie mamy dostępne trzy firmy, które oferują nam wypożyczenie hulajnogi. Pierwszą z nich jest Lime, która weszła do Polski jako pierwsza. Kolejną była Hive, a od paru dni warszawiacy mogą się cieszyć amerykańskim gigantem, Bird. Ostatnia firma jest liderem na rynku elektrycznych hulajnóg na świecie.

Niektórzy użytkownicy hulajnóg elektrycznych na minuty decydują się na zakup własnego pojazdu. Na rynku dostępnych jest kilka modeli, więc zdecydowaliśmy się przetestować najpopularniejsze z nich. Do naszej redakcji trafiły Xiaomi MiJia M365 Pro oraz Motus Scooty 8.5.

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zmiany w Lime dotrą do Polski. W świetle polskiego prawa, jazda pod wpływem alkoholu jest legalna. Możemy zatem obawiać się o odniesienie obrażeń, ale o mandat nie musimy. Ten, można dostać np. za jazdę po ścieżce rowerowej.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.