Pogoda
18.04.2019 14:03

Hulajnogi elektryczne w Warszawie: Jak wypożyczyć sprzęt Lime, Hive, Bird, Hulaj, CityBee? [CENNIK, ZASADY]

Hulajnogi elektryczne zaskarbiły sobie sympatię ludzi na całym świecie. Jeśli dalej nie wiecie, jak wypożyczyć sprzęt i ile to kosztuje, przedstawiamy Wam najważniejsze informacje dotyczące tych pojazdów.

Elektryczne hulajnogi
fot: shutterstock.com

Hulajnogi elektryczne są uznawane za przyszłość komunikacji miejskiej. Osoby, które mają do pokonania mniejszy dystans, wolą skorzystać z takiego pojazdu niż zamawiać kurs samochodem. Nic dziwnego, takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i stosunkowo tanie. Kolejnym plusem jest dostępność hulajnóg. Dzięki aplikacji jesteśmy w stanie sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy elektryczny pojazd.

hulajnogi elektryczne
hulajnogi elektryczne
Przeczytaj także Warszawiak potrącił kobietę na chodniku hulajnogą elektryczną. Trafiła do szpitala i została ukarana mandatem

Hulajnogi elektryczne w Warszawie - gdzie wypożyczyć?

Cały proces wypożyczania elektrycznych hulajnóg jest bardzo podobny do wypożyczania rowerów Veturilo. Najlepiej pobrać aplikację, dzięki której sprawdzimy, gdzie znajdują się najbliższe pojazdy. Kolejną istotną informacją jest ta, że te pojazdy nie mają stacji dokujących.

Hulajnogi elektryczne w Warszawie - Lime, Hive, Bird, Hulaj, CityBee

W Warszawie mamy dostępne trzy firmy, które oferują nam wypożyczenie hulajnogi. Pierwszą z nich jest Lime, która weszła do Polski jako pierwsza. Kolejną była Hive, a od paru dni warszawiacy mogą się cieszyć amerykańskim gigantem, Bird. Ostatnia firma jest liderem na rynku elektrycznych hulajnóg na świecie. Niedawno na polski rynek wkroczyły także hulajnogi Hulaj, które jak na razie są dostępne w Krakowie, a także CityBee, które są już dostępne w Warszawie.

Hulajnogi elektryczne w Warszawie - aplikacje

Osoby, które chcą zacząć korzystać z tej formy transportu, powinny ściągnąć aplikację, która umożliwi wypożyczanie pojazdów. Kiedy już odnajdziemy najbliższą wolną hulajnogę, skanujemy kod i blokada powinna się zwolnić. Każda z marek posiada swoją aplikację. Dodatkowo firma Bird posiada w swojej ofercie instrukcję bezpiecznej jazdy. Operator podpowiada, że należy jeździć w kasku i nie poruszać się po chodnikach. Co do tego można mieć jednak wątpliwości. W Polsce nie ma przepisów, które uwzględniłyby poruszanie się e-hulajnogami. Za jazdę tą formą transportu po ścieżce rowerowej można dostać mandat, natomiast poruszanie się nimi po chodniku może stanowić zagrożenie dla pieszych.

Hulajnogi elektryczne w Warszawie - jak założyć konto?

Założenie konta w aplikacji nie jest skomplikowane. Jeśli rejestrujemy się w Lime, najpierw powinniśmy pobrać bezpłatną aplikację, następnie podać numer telefonu lub zalogować się przez Facebooka. Dalej musimy przelać środki na nasze konto w wysokości 50, 100 lub 250 zł. Opłata startowa wynosi 2 zł, a każda kolejna minuta kosztuje 50 groszy. Jeśli decydujemy się na wypożyczenie hulajnogi Hive, proces rejestracji wygląda podobnie. Opłata startowa wynosi jednak 2,50 zł, a każda kolejna minuta to 45 groszy. Najnowsza firma Bird oferuje użytkownikom opłatę na start w wysokości 3 zł. Za minutę jazdy zapłacimy natomiast 50 groszy. Hulajnogi można wypożyczać w godzinach od 07:00 do 21:00. Opłata startowa hulajnogi Hulaj wynosi tylko złotówkę, a za każdą minutę zapłacimy 49 groszy. Jeśli jednak zechcemy wypożyczyć hulajnogę CityBee to opłata startowa wyniesie nas 2,50 zł, a każda kolejna minuta 45 groszy.

Zobacz także: Elektryczne hulajnogi: Gdzie je zostawiać? Czy grozi za to mandat?

Z których hulajnóg elektrycznych korzystacie najczęściej?

Tagi: Technologia Gadżety