Hybrydowe Skody od 2019 roku

16.11.2016 08:48
Hybrydowe Skody od 2019 roku Fot. materiały prasowe

Czeski producent ma ambitne plany. W 2019 roku chce zaprezentować dwa swoje flagowe modele – Superb i Kodiaq – w odmianach przyjaznych środowisku.

Tym samym Skoda ma zamiar przygotować grunt pod w pełni elektryczne samochody, które mogą już za parę lat zasilić gamę modelową, o czym wspomniał dyrektor generalny marki – Bernhard Mair:

Hybrydowy Kodiaq zadebiutuje tuż po Superbie wykorzystującym ten sam rodzaj napędu. Przy czym ten pierwszy samochód to tylko część większej całości, którą można określić jako ofensywę SUV-ów. Docelowo chcemy sprzedać 18 milionów pojazdów w tym nadwoziu na całym świecie do 2025 roku.

Oba nowe modele hybrydowe mają wykorzystywać te same podzespoły, znane między innymi z Volkswagena Passata GTE, które już wkrótce pojawią się także w Golfie 7. generacji po modernizacjach. Tandem składa się z 1,4-litrowego silnika turbodoładowanego TSI, wspomaganego przez 114-konną jednostkę elektryczną. Hybryda rozwija maksymalną łączną moc 215 KM. Według zapewnień producenta, emisja dwutlenku węgla wynosi zaledwie 39 g/km. Można się spodziewać, że Kodiaq będzie wytwarzać nieco więcej zanieczyszczeń, z racji większego, mniej opływowego nadwozia oraz wyższej masy własnej.

Koncepcyjny wariant hybrydowego Kodiaqa plug-in ma zostać zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Chinach. Nieco później auto pojawi się także na europejskich rynkach. Na chwilę obecną Czesi nie są w stanie określić swoje stanowisko w sprawie ekspansji na rynek amerykański – ostateczna decyzja ma zostać podjęta w 2017 roku.

Wkrótce po debiucie nowego Kodiaqa, marka planuje wprowadzić na rynek w pełni elektrycznego SUV-a. Według wstępnych spekulacji, mogłoby to nastąpić nawet przed 2020 rokiem. Zdaniem Maira, taki pojazd miałby zostać rewelacyjnie dopracowany i wyznaczać nowe standardy w swojej klasie pod względem zarówno jakości, jak i wydajności. Wkrótce po tym, gamę miałoby zasilić 5 w pełni elektrycznych modeli, jeszcze przed 2025 rokiem.

Ostateczny program hybrydyzacji i elektryzacji Skoda przedstawi opinii publicznej w 2017 roku.

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.