Hybrydowy e-papieros na tytoń trafił do Polski

Michał Tomaszkiewicz
07.04.2017 12:07
Hybrydowy e-papieros na tytoń trafił do Polski Fot. kadr z wideo

Kiedyś można było palić, ale się nie zaciągać, teraz można wdychać nikotynę do woli bez palenia umieszczonego w nowym rodzaju papierosa tytoniu. W Polsce zadebiutował zupełnie nowy produkt dla palaczy, który wygląda jak e-papieros, ale zamiast z liquidów korzysta z tradycyjnego suszu.

Nowa propozycja została stworzona przez koncern tytoniowy Philip Morris. Jak donosi przedsiębiorstwo, prace nad „rekwizytem tytoniowym” nazwanym IQOS trwały przez kilkanaście lat i kosztowały 3 mld dolarów.

Badania nad wpływem nowej koncepcji „palenia” tytoniu (który tak właściwie nie jest spalany) na zdrowie były prowadzone między innymi w Polsce. Podawane przez producenta rezultaty są obiecujące – we wdychanym prze użytkowników IQOS aerozolu znajduje się średnio 90% substancji szkodliwych mniej, niż w dymie papierosowym. Wyjątek zrobiono dla nikotyny.

Jak działa IQOS? W środku gadżetu znajduje się element podgrzewający, którego zadaniem jest podnieść temperaturę tytoniu do koło 300 stopni Celsjusza – zdecydowanie niższej, niż potrzeba żeby zainicjować spalanie. Dzięki temu nowy elektroniczny papieros nie wytwarza dymu ani popiołu, lecz wspomniany już aerozol zawierający nikotynę z domieszkami innych substancji znajdujących się w tytoniu.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Wkłady wyglądają jak krótsze wersje tradycyjnych papierosów, obecny jest nawet filtr. Po załadowaniu wkładu do urządzenia trzeba poczekać kilka sekund, aż zostanie on podgrzany do odpowiedniej temperatury, po czym można zacząć oddawać się nałogowi. Po wyczerpaniu aromatu tytoniu wkład wyglądający jak niedopałek wyrzuca się po prostu do kosza.

Papierosy do podgrzewania mają być sprzedawane w paczkach po 20 sztuk – cena za zestaw ma wynosić w Polsce 16 zł. Sam papieros hybrydowy został wyceniony na 400 zł. Gadżet ma być dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich, przewidziano możliwość sprzedaży w internecie.

Do tej pory największym konkurentem dla tradycyjnego tytoniu były e-papierosy, w których nikotyna dostarczana była palaczom przez podgrzewanie glikolu propylenowego lub gliceryny roślinnej, zawierających nikotynę oraz aromaty. Zwolennicy tego rozwiązania wskazują, że jest ono zdecydowanie zdrowsze dla użytkownika od palenia tradycyjnych papierosów, a przykładom badań naukowych kwestionujących to stawiane są zarzuty sponsorowania przez koncerny tytoniowe. 

Dzięki IQOS koncern tytoniowy jest syty, i zdrowie całe – inwestycje w wielkie plantacje będą miały szansę zwracać się jeszcze przez jakiś czas, jako że IQOS do działania wymaga wkładów z suszem.

Szeroki wybór sprzętu elektronicznego renomowanych marek

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.