Pogoda
21.09.2018 14:18

I Ty możesz poprowadzić w VR własny spektakl Tadeusza Kantora

Cricoterie, stworzona przez kolektyw artystyczny Tale of Tales symulacja VR pozwalająca poczuć się jak Tadeusz Kantor, zostanie zaprezentowana oficjalnie 22 września 2018 w Teatrze Studio w Warszawie.

Cricoterie
foto: materiały prasowe

Tadeusz Kantor to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów – UNESCO ogłosiło nawet 2015 rokiem polskiego reżysera.

Jego podejście do sztuki teatralnej było unikatowe – wszystko, co znajdowało się na scenie, było dla niego zwykłym obiektem (także aktorzy), które w trakcie przedstawienia osobiście i własnoręcznie umieszczał w miejscach i pozach, jakie były niezbędne do stworzenia przewidzianego przekazu.

Okazało się to być fascynujące dla zespołu Tales of Tales, którzy chcąc lepiej zrozumieć ideę takiego teatru awangardowego, spędzili miesiąc w domu letnim Tadeusza Kantora w Hucisku. Owocem pobytu jest Cricoterie – symulacja VR przedstawienia Polaka, w którym to użytkownik jest reżyserem i siłą sprawczą.

Kantor w wirtualnej rzeczywistości

W Cricoterie znajdują się rekwizyty i obiekty używane przez Kantora w swoich spektaklach – jaka historię opowiedzą za ich pomocą użytkownicy, zależy tylko od nich.

Projekt powstał pod kuratelą Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Tadeusza Kantora.

"

W przypadku Cricoterie okazało się, że cechy teatru, a szczególnie teatru Kantora - z wykorzystaniem manekinów, oraz obecnością na scenie samego autora ingerującego w przedstawienie - idealnie korespondowały z obszarem wirtualnej rzeczywistości, którego możliwości eksplorowali artyści. Problem statusu obiektów w przestrzeni VR okazał się bardzo inspirujący do rozwoju tego projektu. Szczególnie kiedy są to manekiny z teatru legendy teatru awangardowego. "

Tworzenie Cricoterie było też wielkim przeżyciem dla członków Tale of Tales - Auriei Harvey i Michaëla Samyna.

"

Na scenie Cricot2 wszystkie obiekty były równe. Tablica, urządzenie, aktor, manekin. Wszystkie były elementami obrazu, który tworzył zawsze obecny na scenie reżyser - Tadeusz Kantor. Jego twórczość przypominała badanie, zgłębianie wspomnień, obrazów, zbiorowych i pojedynczych symboli. Eksperyment polegający na zbieraniu rzeczy w jednym miejscu, żeby zobaczyć, co się stanie. Co się stanie w środku tego doświadczenia. Program Cricoterie powstał pod wpływem inspiracji Kantorem. Nie jest to jednak rekonstrukcja, dokument, czy hołd. Bezwstydnie ukradliśmy jego sztukę, aby stworzyć swoją. "

Dzięki Cricoterie to ostatnie działanie jest dostępne dla każdego, kto zanurzy się w symulacji. Program powstał na platformę PC z HTC Vive - można będzie pobrać go z sieci za darmo.

Awangardowy program VR ma promować na świecie polską kulturę , zgodnie z misją Instytutu Adama Mickiewicza.

Kim wolelibyście być w teatrze?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery