Pogoda
10.02.2016 13:43

I Ty możesz zostać domowym Banksym

SprayPrinter pozwala każdemu namalować sprayem dowolnie wybrany obraz – urządzenie automatycznie nakłada farbę tylko w tych miejscach, gdzie ma się ona znaleźć.

I Ty możesz zostać domowym Banksym
foto: indiegogo.com

Zestaw składa się z dwóch komponentów: aplikacji na smartfona oraz urządzenia nakładającego farbę na wybraną powierzchnię. Współpraca tych elementów sprawia, że każdy, niezależnie od tego jak małymi zdolnościami artystycznymi dysponuje, może stworzyć małe dzieło sztuki.

Jak działa SprayPrinter? Po wybraniu w programie wzoru, który chce się namalować, należy ustawić smartfon na podstawce, kierując jego kamerę na docelową nawierzchnię. Puszkę z farbą umieszcza się w specjalnej obudowie, śledzonej z dużą dokładnością przez aplikację.

foto: indiegogo.com

Jeśli spray znajduje się w miejscu, w którym ma znaleźć się część malunku, urządzenie maluje piksel. Farba może być nanoszona z częstotliwością 200 razy na sekundę. Tak duża szybkość działania pozwala na poruszanie sprayem z tak samą swobodą, jak przy malowaniu pędzlem.

Rozmiar obrazu, a także jego rozmieszczenie, wybiera się poprzez odpowiednie umiejscowienie smartfona – to, co widać na jego ekranie, zostanie odzwierciedlone na wybranej powierzchni.

Urządzenie drukujące wyposażone jest w diodę LED – to ona jest śledzona przez aplikację kontrolującą. Dokładne określenie pozycji możliwe jest dzięki wykorzystaniu danych z wbudowanych w drukarkę akcelerometra oraz żyroskopu. Urządzenie komunikuje się ze smartfonem poprzez Bluetooth.

Na podstawie wybranego obrazu oraz mapy użyć sprayu (danych, w którym miejscu piksel został już namalowany) wysyłany jest sygnał aktywujący wypuszczenie farby.

SprayPrinter nie obsługuje automatycznego druku wieloma kolorami – wprowadzony obraz malowany jest z wykorzystaniem puszki, która akurat znajduje się w urządzeniu. Różnokolorowe dzieła mogą powstać przez rozbicie malowanego rysunku na kilka mniejszych części, malowanych innymi farbami.

SprayPrinter ma się znaleźć w sprzedaży w lipcu 2016 roku (dla osób, które wesprą autorów w zbiórce funduszy na indiegogo.com), masowa dostępność przewidziana jest na grudzień tego samego roku. Wcześniej planowane jest otworzenie sklepu z projektami automatycznych graffiti.

Cenę gadżetu ustalono na 220 dolarów; w przedsprzedaży, trwającej do 18 lutego 2016, możliwe jest zakupienie dwóch sztuk SprayPrintera za 279 USD w ramach kampanii crowdfundingowej.

Co namalowalibyście za pomocą SprayPrintera?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety