Pogoda
06.07.2016 12:06

ISIS handluje seksualnymi niewolnicami na WhatsApp

„Dziewica. Piękna. 12 lat. Cena to 12 500 dolarów, niedługo zostanie sprzedana” – to przykładowe ogłoszenie zamieszczane w rozmowach na szyfrowanych komunikatorach internetowych przez wojowników Państwa Islamskiego.

ISIS handluje seksualnymi niewolnicami na WhatsApp
foto: kadr z wideo

Ludzie sprzedawani są tam obok kociąt, broni oraz umundurowania i sprzętu wojskowego. Targowiska organizowane są na konwersacjach w Telegramie oraz WhatsApp – komunikacja przesyłana jest między uczestnikami dyskusji w zaszyfrowanej formie, co znacznie utrudnia przechwycenie i zapoznanie się z jej treścią.

Wcześniej wojownicy korzystali przy handlu bronią z Facebooka – ten kanał okazał się jednak być zbyt prostym do wyśledzenia i usunięcia.

Kobiety wymieniane są pomiędzy wojownikami i zamożnymi ludźmi mieszkającymi na terenach kontrolowanych przez ISIS. Zmuszane są nie tylko do pracy na rzecz swoich „właścicieli” – te, którym udało się uciec, mówią między innymi o produkowaniu broni – ale traktowane są przez nich także jako „seks-niewolnice”.

Nowoczesne technologie są wykorzystywane nie tylko do zawierania transakcji – Arabowie publikują także katalogi zdjęć kobiet wraz z wpisem o ich „właścicielach”. Ma to pomóc w identyfikowaniu w punktach kontrolnych ustanowionych przez ISIS osób, którym udało się zbiec z niewoli bądź zostały z niej odbite.

Według szacunków wojownicy Państwa Islamskiego więzią i wykorzystują seksualnie około 3 000 kobiet – część z nich wykupywanych jest z niewoli przez rodziny. Z relacji uratowanych osób wynika, że były przekazywane do nowych „właścicieli” co kilka miesięcy, gdy zdążyły znudzić się poprzedniemu wojownikowi.

Sprawa znana jest producentowi Telegramu, który stara się walczyć z procederem usuwając konta zamieszanych w handel żywym towarem osób.

"

Telegram jest niesamowicie popularny na Bliskim Wschodzie. Niestety, także wśród użytkowników łamiących prawo. Cały czas usuwamy publiczne konwersacje zakładane przez ISIS. "

Problemem zajmują się także specjaliści WhatsApp.

"

Mamy zero tolerancji dla tego typu zachowań i wyłączamy konta zamieszanych użytkowników gdy tylko dostajemy dowody na złamanie zasad korzystania z naszych usług. Zachęcamy ludzi do używana przeznaczonych do tego narzędzi. "

Wykorzystywanie zaszyfrowanych komunikatorów do handlu żywym towarem pokazuje druga stronę rozwiązań pozwalających na zachowanie prywatności w sieci. W naszym kręgu kulturowym prawo pozwalające na inwigilowanie osób – wprowadzone między innymi przez ustawę antyterrorystyczną, zobowiązującą do zarejestrowania używanych kart SIM – budzą protesty i obawy przed nieetycznym wykorzystaniem zdobytych podczas śledzenia informacji.

Konflikt między FBI i Apple – agencja domagała się od producenta iPhone’a zainstalowania oprogramowania pozwalającego na obejście zabezpieczeń i odszyfrowanie zawartości telefonu należącego do terrorysty – trafił do amerykańskiego sądu.

Za niedostosowanie się do wyroku nakazującego odszyfrowanie korespondencji przemytnika narkotyków do więzienia trafił szef Facebooka w Brazylii.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet