Pogoda
05.08.2020 07:10

Ile Disney stracił w ostatnim kwartale przez koronawirusa? Ogromna kwota przyprawia o zawrót głowy

Pandemia koronawirusa odciśnie trwałe piętno na światowej gospodarce. Gigant, jakim jest Disney zanotował ogromne straty, a mowa jedynie o ostatnim kwartale.

Disney
foto: AP/Associated Press/East News

W ciągu kilku ostatnich lat korporacja Walt Disney Company świętowała sukces za sukcesem. Jej filmy były strzałami w dziesiątkę i rozbijały kinowy bank, zarabiając ogromne kwoty. Mowa o takich produkcjach jak remake "Króla Lwa", czy dwie ostatnie części "Avengers". W 2019 roku Disney przejął też oficjalnie wytwórnię 20th Century Fox, powiększając swoją ofertę o wiele słynnych serii. Niestety w 2020 roku sukces zakończył się potężnym ciosem. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

Koronawirus - Disney zanotował ogromne straty

Znawcy finansjery już na początku epidemii COVID-19 przewidywali, że wiele firm poniesie ogromne straty spowodowane przez zamrożenie gospodarki. Minęło kilka miesięcy i ich prognozy się potwierdziły. Jedną z gałęzi, która dotkliwie odczuła pandemię koronawirusa, jest branża filmowa.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Epidemia koronawirusa kosztowała przemysł filmowy już miliardy dolarów. Na ile szacowane są straty?

Portal Variety donosi o szacowanych stratach poniesionych przez Disneya. Jedynie w ciągu ostatnich czterech miesięcy, firma straciła prawie 5 miliardów dolarów, a jej przychody spadły o 40%. Zysk z akcji za kwartał spadł o 94% z 1,34 dolara do 8 centów. Nie chodzi jedynie o straty wynikające z zamkniętych kin i planów zdjęciowych. Disney to ogromna korporacja, która działa na różnych polach branży rozrywkowej. Jednym z nich są parki rozrywki, które z powodu pandemii również zostały zamknięte, przynosząc 983 miliony dolarów strat.

Szturmowcy
Szturmowcy
Przeczytaj także Disney wysłał szturmowców, by pilnowali dystansu społecznego [WIDEO]

Żeby chociaż trochę nareperować budżet, Disney próbuje chwytać się różnych sposobów. Jednym z nich ma być na przykład przeniesienie aktorskiego remake'u "Mulan" z kin na platformę streamingową Disney+. Jest jednak jeden haczyk. Jeśli użytkownicy będą chcieli obejrzeć film, zmuszeni będą... dodatkowo za niego zapłacić. Pytanie, co z kolejnymi planowanymi premierami wielkich kinowych hitów. Czy podobny los czeka kolejne filmy Marvela czyli "Black Widow" i "Eternals"? Na to pytanie nie znamy na razie odpowiedzi. Trudno też zrozumieć, czemu Disney nie wystartował jeszcze ze swoją platformą streamingową na całym świecie. Obecnie Disney+ jest dostępna jedynie w kilku krajach, co też znacznie odbija się na przychodach firmy, ponieważ wielu potencjalnych użytkownikó piraci produkcje serwisu, zamiast na nie poczekać.

Jakie seriale były najczęściej piracone w trakcie pandemii? Oto 10 najpopularniejszych
Jakie seriale były najczęściej piracone w trakcie pandemii? Oto 10 najpopularniejszych
Przeczytaj także Jakie seriale były najczęściej piracone w trakcie pandemii? Oto 10 najpopularniejszych

Końca pandemii koronawirusa na razie nie widać, szczególnie jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. W USA potwierdzono już 4,85 miliona przypadków zakażeń, z czego zmarło 159 tys. osób, a wyleczono 2,37 miliona pacjentów. Prawdopodobnie straty Disneya i innych podobnych mu firm będą więc znacznie większe.

Koronawirus
Koronawirus
Przeczytaj także Będą nowe obostrzenia w związku z pandemią. Szumowski o kolejnych metodach walki z koronawirusem

Czy boisz się koronawirusa?

Zobacz też: Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Zanotowano też kolejne zgony

Tagi: Newsy Disney koronawirus