Pogoda
30.05.2018 11:06

Ile Facebook zarobił na Polakach?

Oficjalnie największy portal społecznościowy na świecie zarabia w naszym kraju grosze – przychody giganta mają wynosić zaledwie kilka milionów złotych. Jeśli jednak polskim finansom Facebooka przyjrzeć się bliżej, kwota przebija miliard. I to grubo.

polskie banknoty
foto: materiały prasowe

Podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim Mark Zuckerberg, szef Facebooka, z dumą ogłosił, że serwis płaci podatki w każdym kraju, w którym działa.

Deklaracja spotkała się z głośnym chrząknięciem z polskiej strony - Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii (jej resort wsławił się produkowaniem różańców) zauważyła, że „Facebook w ubiegłym roku nie zapłacił ani złotówki podatku”.

Z technicznego punktu widzenia nie jest to prawda – z raportu finansowego Facebook Poland wynika, że spółka zarobiła w 2014 roku 8,8 mln złotych, od których odprowadziła 300 000 zł podatku. Tyle tylko, że prawdziwe pieniądze Facebook robi na Polakach operując z Irlandii.

Ile Facebook tak naprawdę zarabia w Polsce?

Próbę oszacowania, ile naprawdę pieniędzy Facebook zarabia w Polsce podjęli się eksperci od rynku reklamowego z danych PwC i Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB – wyszło im, że jesteśmy dla serwisu coraz bardziej lukratywnym rynkiem. Ze sprzedaży reklam oraz promowania postów Facebook miał bowiem zainkasować w samym 2017 roku 596,5 mln złotych.

Łącznie serwis miał zarobić na reklamach w Polsce od początku swojej działalności w naszym kraju w 2012 roku ponad 1,5 mld złotych. Budżet naszego państwa nie zobaczył jednak nawet złotówki podatku – faktury za usługi wystawia oddział w Irlandii, gdzie obowiązuje podatek CIT w wysokości 12,5%. W Polsce jest to 19%.

Facebook zamierza jednak skończyć z optymalizacją podatkową w ramach przejrzystości finansowej – przynajmniej częściowo. Przypomina o tym Jan Ściegiennny, dyrektor komunikacji w Facebook Poland.

"

W grudniu zeszłego roku ogłosiliśmy, że przychody z reklam pochodzące od klientów obsługiwanych przez nasze lokalne biura nie będą już księgowane w naszej siedzibie w Dublinie, ale przez nasz lokalny oddział w danym kraju, w tym w Polsce. Wierzymy, że przejście na strukturę sprzedaży lokalnej poprawi transparentność wobec rzędów i ustawodawców na całym świecie, którzy oczekują większej kontroli nad przychodami związanymi ze sprzedażą w ich krajach. "

Z Facebooka korzysta już na całym świecie ponad 2 mld osób. Serwis społecznościowy znalazł się jednak w trudnej sytuacji po aferze z wyciekiem danych osobowych części użytkowników – Mark Zuckerberg zeznawał w tej sprawie przez amerykańskim Kongresem oraz Parlamentem Europejskim.

Gdzie Facebook powinien płacić podatki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet