Ile YouTube płaci artystom?

Michał Tomaszkiewicz
22.08.2017 11:51
Ile YouTube płaci artystom? Fot. materiały prasowe

Koniec spekulacji – Google oficjalnie podało, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć artyści, których utwory słuchane są w serwisie YouTube. To zarówno więcej, jak i mniej, niż można było się spodziewać.

Twórcy nie ukrywają, że nie podoba im się sposób rozliczania tantiem za wykonywania ich utworów w internecie – w dyskusji padają nawet oskarżenia o okradanie ich przez serwisy streamingowe, a problem nagłaśniali słynni muzycy podpisując petycję w tej sprawie kierowaną do amerykańskiego Kongresu.

Serwisy takie jak Spotify czy YouTube bronią się, pokazując sprawozdania finansowe i tłumacząc, że artyści otrzymali od nich grube miliardy dolarów. Nie padły jednak żadne oficjalne stawki, a muzycy pokazywali rozliczenia pokazujące wypłaty liczone w centach.

Utarło się przekonanie, potwierdzane przez niezależne zestawienie, że należący do Google YouTube wykazuje się szczególnym skąpstwem w stosunku do artystów, na których zarabia miliardy dolarów, płacąc za wykorzystanie ich utworów mniej, niż robią to inne serwisy z muzyką.

Na blogu serwisu YouTube pojawiła się informacja, która ma udowodnić, że jest wprost przeciwnie – gigant podał, ile dokładnie płaci artystom za 1000 odsłuchów ich dzieła:

Przy stawce wynoszącej ponad 3 dolary za 1000 streamów w USA, YouTube płaci artystom więcej, niż inne serwisy czerpiące przychód z reklam.

Kluczowa jest tu informacja, że na takie wynagrodzenie mogą liczyć artyści oglądani w Stanach – za odtwarzanie utworów przez mieszkańców innych państw wykonawcy mogą otrzymywać zdecydowanie mniej. W komentarzy pojawiła się nawet informacja, że stawki potrafią być nawet 50-krotne mniejsze i wynosić 6 centów za 1000 wyświetleń.

Zróżnicowanie wartości wynagrodzenia w zależności od narodowości widza sprawia, że informacja o stawkach obowiązujących w USA nie może posłużyć do wyliczenia, ile artyści zarobili na poszczególnych utworach. Najchętniej oglądane teledyski ocierają się o 3 mld wyświetleń, co oznaczałoby, że ich twórcom należało się za to tylko 9 000 000 dolarów – a nawet mniej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.