Ile YouTube płaci artystom?

Michał Tomaszkiewicz
22.08.2017 11:51
Ile YouTube płaci artystom? Fot. materiały prasowe

Koniec spekulacji – Google oficjalnie podało, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć artyści, których utwory słuchane są w serwisie YouTube. To zarówno więcej, jak i mniej, niż można było się spodziewać.

Twórcy nie ukrywają, że nie podoba im się sposób rozliczania tantiem za wykonywania ich utworów w internecie – w dyskusji padają nawet oskarżenia o okradanie ich przez serwisy streamingowe, a problem nagłaśniali słynni muzycy podpisując petycję w tej sprawie kierowaną do amerykańskiego Kongresu.

Serwisy takie jak Spotify czy YouTube bronią się, pokazując sprawozdania finansowe i tłumacząc, że artyści otrzymali od nich grube miliardy dolarów. Nie padły jednak żadne oficjalne stawki, a muzycy pokazywali rozliczenia pokazujące wypłaty liczone w centach.

Utarło się przekonanie, potwierdzane przez niezależne zestawienie, że należący do Google YouTube wykazuje się szczególnym skąpstwem w stosunku do artystów, na których zarabia miliardy dolarów, płacąc za wykorzystanie ich utworów mniej, niż robią to inne serwisy z muzyką.

Na blogu serwisu YouTube pojawiła się informacja, która ma udowodnić, że jest wprost przeciwnie – gigant podał, ile dokładnie płaci artystom za 1000 odsłuchów ich dzieła:

Przy stawce wynoszącej ponad 3 dolary za 1000 streamów w USA, YouTube płaci artystom więcej, niż inne serwisy czerpiące przychód z reklam.

Kluczowa jest tu informacja, że na takie wynagrodzenie mogą liczyć artyści oglądani w Stanach – za odtwarzanie utworów przez mieszkańców innych państw wykonawcy mogą otrzymywać zdecydowanie mniej. W komentarzy pojawiła się nawet informacja, że stawki potrafią być nawet 50-krotne mniejsze i wynosić 6 centów za 1000 wyświetleń.

Zróżnicowanie wartości wynagrodzenia w zależności od narodowości widza sprawia, że informacja o stawkach obowiązujących w USA nie może posłużyć do wyliczenia, ile artyści zarobili na poszczególnych utworach. Najchętniej oglądane teledyski ocierają się o 3 mld wyświetleń, co oznaczałoby, że ich twórcom należało się za to tylko 9 000 000 dolarów – a nawet mniej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.