Ile będzie kosztować PlayStation 5? Są pierwsze przecieki o cenach

Michał Tomaszkiewicz
19.04.2019 15:01
Ile będzie kosztować PlayStation 5? Są pierwsze przecieki o cenach Fot. materiały prasowe

Tanio już było – według spekulacji branży, najbardziej rozbudowana wersja PlayStation 5 będzie kosztować niemal 2 razy więcej, niż podstawowe PlayStation 4. Ile trzeba odłożyć na konsolę następnej generacji Sony?

O tym, że Sony pracuje nad następcą PlayStation 4, wiedzieli wszyscy, chociaż sam producent pilnował się jak mógł, żeby utrzymać to w sekrecie.

W końcu Japończycy postanowili jednak uchylić rąbka tajemnicy i zaprezentowali działający prototyp, sypiąc przy tym szczegółami technicznymi.

Sony w dalszym ciągu stawia na AMD – to procesor Ryzen oraz układ graficzny Radeon będzie sercem PlayStation 5. Konsola nowej generacji ma dzięki temu dysponować mocą obliczeniową umożliwiającą ray tracing w czasie rzeczywistym – ta opcja jest obecnie dostępna tylko dla posiadaczy najdroższych kart graficznych NVIDII.

Najważniejszym elementem nowego PlayStation ma być nośnik danych – Sony opowiedziało o specjalnie skonstruowanym SSD, które ma być szybsze od wszystkiego, co widzieliśmy w świecie komputerów PC. Dzięki temu gry mają ładować się błyskawicznie i być bardziej dynamiczne w czasie rozrywki.

W ramach demonstracji możliwości PlayStation 5 pokazano, jak radzi sobie z grą Marvel’s Spider-Man w porównaniu do PlayStation 4 Pro. Różnica jest miażdżąca – starszy sprzęt potrzebował 15 sekund na wczytanie nowej lokalizacji w grze, PS5 zrobiło to w mniej niż sekundę.

Przeczytaj także

PlayStation 5 - ceny zestawów z różnymi nośnikami SSD

Z wielką mocą idzie wysoka cena – specjaliści spodziewają się, że konsola PlayStation 5 będzie wyraźnie droższa podczas premiery, niż jej poprzedniczka. Sprzęt nowej generacji ma być także dostępny w kilku wersjach, różniących się pojemnością nośnika SSD.

Najtańsze PS5, z SSD o pojemności 256 GB, kosztować ma 450 dolarów, a więc około 1700 zł. PlayStation 5 z nośnikiem SSD 512 GB to już koszt 500 dolarów (1900 zł), chęć sprawienia sobie najmocniejszej konfiguracji, z SSD mieszczącym 1 TB danych, to konieczność wykosztowania się na kwotę 600 dolarów, czyli 2300 zł.

Zobacz także: >> Sony boi się seksu na PlayStation. Zaostrza politykę kontroli gier <<

Zanim zaczniemy panikować, warto pamiętać, że te przedziały cenowe to spekulacje – tak samo, jak przewidywane wersje konsoli. Sony podczas oficjalnej prezentacji PS5 wspominało, że nowe gry zajmują coraz więcej miejsca – dziwnym posunięciem byłoby więc oferowanie konsoli, która byłaby w stanie pomieścić tylko jeden-dwa tytuły jednocześnie.

Data wprowadzenia PlayStation 5 do sprzedaży nie jest znana – Sony zadeklarowało jedynie, że na pewno nie stanie się to w 2019 roku.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.