Ile będzie kosztować PlayStation 5? Są pierwsze przecieki o cenach

Michał Tomaszkiewicz
19.04.2019 15:01
kontroler PlayStation 4|undefined Fot. materiały prasowe

Tanio już było – według spekulacji branży, najbardziej rozbudowana wersja PlayStation 5 będzie kosztować niemal 2 razy więcej, niż podstawowe PlayStation 4. Ile trzeba odłożyć na konsolę następnej generacji Sony?

O tym, że Sony pracuje nad następcą PlayStation 4, wiedzieli wszyscy, chociaż sam producent pilnował się jak mógł, żeby utrzymać to w sekrecie.

W końcu Japończycy postanowili jednak uchylić rąbka tajemnicy i zaprezentowali działający prototyp, sypiąc przy tym szczegółami technicznymi.

Sony w dalszym ciągu stawia na AMD – to procesor Ryzen oraz układ graficzny Radeon będzie sercem PlayStation 5. Konsola nowej generacji ma dzięki temu dysponować mocą obliczeniową umożliwiającą ray tracing w czasie rzeczywistym – ta opcja jest obecnie dostępna tylko dla posiadaczy najdroższych kart graficznych NVIDII.

Najważniejszym elementem nowego PlayStation ma być nośnik danych – Sony opowiedziało o specjalnie skonstruowanym SSD, które ma być szybsze od wszystkiego, co widzieliśmy w świecie komputerów PC. Dzięki temu gry mają ładować się błyskawicznie i być bardziej dynamiczne w czasie rozrywki.

W ramach demonstracji możliwości PlayStation 5 pokazano, jak radzi sobie z grą Marvel’s Spider-Man w porównaniu do PlayStation 4 Pro. Różnica jest miażdżąca – starszy sprzęt potrzebował 15 sekund na wczytanie nowej lokalizacji w grze, PS5 zrobiło to w mniej niż sekundę.

Przeczytaj także

PlayStation 5 - ceny zestawów z różnymi nośnikami SSD

Z wielką mocą idzie wysoka cena – specjaliści spodziewają się, że konsola PlayStation 5 będzie wyraźnie droższa podczas premiery, niż jej poprzedniczka. Sprzęt nowej generacji ma być także dostępny w kilku wersjach, różniących się pojemnością nośnika SSD.

Najtańsze PS5, z SSD o pojemności 256 GB, kosztować ma 450 dolarów, a więc około 1700 zł. PlayStation 5 z nośnikiem SSD 512 GB to już koszt 500 dolarów (1900 zł), chęć sprawienia sobie najmocniejszej konfiguracji, z SSD mieszczącym 1 TB danych, to konieczność wykosztowania się na kwotę 600 dolarów, czyli 2300 zł.

Zobacz także: >> Sony boi się seksu na PlayStation. Zaostrza politykę kontroli gier <<

Zanim zaczniemy panikować, warto pamiętać, że te przedziały cenowe to spekulacje – tak samo, jak przewidywane wersje konsoli. Sony podczas oficjalnej prezentacji PS5 wspominało, że nowe gry zajmują coraz więcej miejsca – dziwnym posunięciem byłoby więc oferowanie konsoli, która byłaby w stanie pomieścić tylko jeden-dwa tytuły jednocześnie.

Data wprowadzenia PlayStation 5 do sprzedaży nie jest znana – Sony zadeklarowało jedynie, że na pewno nie stanie się to w 2019 roku.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.