Ile kosztuje strój Lorda Vadera?

Michał Tomaszkiewicz
04.05.2016 10:26
Ile kosztuje strój Lorda Vadera? Fot. kadr z filmu

Czy można zostać Lordem Vaderem w prawdziwym życiu? Jak najbardziej – tyle tylko, że oprócz wyrzeczenia się własnych kończyn trzeba będzie także rozstać się z całkiem pokaźną kwotą.

Pierwsze ekranowe wejście Vadera w „Nowej nadziei” robiło ogromne wrażenie – tajemnicza, odziana w czerń postać budziła postrach nie tylko wśród wrogów Imperium, ale także wśród szturmowców.

Kostium pozwalający wyglądać jak mroczny Sith można kupić nawet za 100 złotych, należy jednak liczyć się z tym, że dobre wrażenie będzie robić się jedynie na dystans. Profesjonalne kostiumy, wykonane z dużą dbałością o detale, potrafią kosztować nawet powyżej 10 000 złotych.

Ile jednak trzeba byłoby wydać, gdyby chciało się zakupić nie replikę, ale w pełni funkcjonalny strój Vadera ze „Star wars”?

foto: kadr z filmu Fot. foto: kadr z filmu

Lista wydatków zaczyna się od kwoty wyjątkowo skromnej – za jedyne 50 złotych nabyć można czarną pelerynę, która będzie powiewać majestatycznie podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Znany z filmów głęboki i przejmujący głos Vadera nie był dziełem przypadku – biorąc pod uwagę różnice pomiędzy brzemieniem wypowiedzi padających z nałożonym hełmem i bez niego, w masce musi znajdować się syntezator mowy. Profesjonalna wersja, potrafiąca oddać wszystkie groźne niuanse w wypowiedzi, to koszt około 4000 złotych.

Podczas walki z Obi-Wanem na Mustafar Anakin Skywalker stracił obie nogi i rękę. Pod kostiumem kryją się ich robotyczne odpowiedniki, dostępne (w nieco mniej zaawansowanej wersji) także i dziś. Kupując mechaniczną rękę, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 120 tys. złotych.

Sztuczne nogi wyceniono drożej – po 280 tys. złotych za sztukę. Na możliwość chodzenia trzeba więc wydać łącznie 560 tys. złotych. Sam zakup to jednak tylko koszt początkowy, o czym wspomnimy jeszcze w podsumowaniu.

Popularną wśród fanów „Gwiezdnych Wojen” teorią jest stwierdzenie, że rozgrzane przez lawę powietrze dokonało poważnych zniszczeń w płucach Vadera – stąd potrzeba stosowania zewnętrznych urządzeń pomagających w oddychaniu. Odpowiedni mechanizm wpompowywałby powietrze zwiększając ciśnienie panujące wewnątrz maski oraz umożliwiał wydech obniżając gęstość mieszanki powietrznej. Aparaturę tego typu można bez większych problemów zakupić – jego cena to okolice 140 tys. złotych.

Najbardziej naszpikowaną nowoczesną technologią częścią stroju Lorda Vadera (aczkolwiek nie najdroższą) jest jego maska. Zapewnia ona hermetyczne środowisko wewnątrz i jak można się domyślać, nie jest to jej jedyna rola. W hełmie znaleźć można rozwiązania Augmented Rreality, ułatwiające ocenę taktyczną sytuacji, ułatwiająca celowanie (jeśli z jakiegoś powodu nie można użyć do tego celu Mocy) oraz pozwalające widzieć w ciemności.

Wymienione technologie można znaleźć w kaskach używanych przez pilotów F-35, zaadoptowanie ich do nowego kształtu maski byłoby czystą formalnością. Wystarczy wyłożyć 2,4 mln złotych i mieć nadzieję, że rząd USA nie uzna sprzedaży hełmu za nielegalny transfer wojskowej technologii.

Zdecydowanie największym wydatkiem czekającym „ludzkiego Vadera” (koszt operacji plastycznych „kobiet Barbie” to w porównaniu wydatki na waciki) jest zakup kombinezonu. Musi być hermetyczny i chronić użytkownika nawet w otwartej przestrzeni kosmicznej, co zdecydowanie zawęża grono potencjalnych dostawców.

Zadania może podjąć się NASA. Kombinezon, w którym na orbitę latają amerykańscy astronauci, kosztuje około 50 mln złotych za sztukę i na wydatek takiego rzędu trzeba się początkowo przygotować.

Jak widać, wystarczy mniej niż 55 mln złotych, by stać się żywym wcieleniem Lorda Vadera. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko początkowe wydatki – kostium, a szczególnie robotyczne kończyny, wymagać będą serwisowania. Utrzymanie ich w sprawności będzie kosztować nawet 7,2 mln złotych za sztukę. Po pomnożeniu przez 3 dostajemy całkiem pokaźną kwotę 21,6 mln złotych.

Oczywiście można nieco zaoszczędzić, jeśli zrezygnuje się z odcinania nóg i ręki – zamiast wydawać 76,6 mln złotych na życie w stroju Vadera, wystarczy przygotować zdecydowanie rozsądniejsze 54 mln złotych.

Na którą wersję kostiumu byście się zdecydowali?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.