Pogoda
04.05.2016 10:26

Ile kosztuje strój Lorda Vadera?

Czy można zostać Lordem Vaderem w prawdziwym życiu? Jak najbardziej – tyle tylko, że oprócz wyrzeczenia się własnych kończyn trzeba będzie także rozstać się z całkiem pokaźną kwotą.

Ile kosztuje strój Lorda Vadera?
foto: kadr z filmu

Pierwsze ekranowe wejście Vadera w „Nowej nadziei” robiło ogromne wrażenie – tajemnicza, odziana w czerń postać budziła postrach nie tylko wśród wrogów Imperium, ale także wśród szturmowców.

Kostium pozwalający wyglądać jak mroczny Sith można kupić nawet za 100 złotych, należy jednak liczyć się z tym, że dobre wrażenie będzie robić się jedynie na dystans. Profesjonalne kostiumy, wykonane z dużą dbałością o detale, potrafią kosztować nawet powyżej 10 000 złotych.

Ile jednak trzeba byłoby wydać, gdyby chciało się zakupić nie replikę, ale w pełni funkcjonalny strój Vadera ze „Star wars”?

foto: kadr z filmu

Lista wydatków zaczyna się od kwoty wyjątkowo skromnej – za jedyne 50 złotych nabyć można czarną pelerynę, która będzie powiewać majestatycznie podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Znany z filmów głęboki i przejmujący głos Vadera nie był dziełem przypadku – biorąc pod uwagę różnice pomiędzy brzemieniem wypowiedzi padających z nałożonym hełmem i bez niego, w masce musi znajdować się syntezator mowy. Profesjonalna wersja, potrafiąca oddać wszystkie groźne niuanse w wypowiedzi, to koszt około 4000 złotych.

Podczas walki z Obi-Wanem na Mustafar Anakin Skywalker stracił obie nogi i rękę. Pod kostiumem kryją się ich robotyczne odpowiedniki, dostępne (w nieco mniej zaawansowanej wersji) także i dziś. Kupując mechaniczną rękę, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 120 tys. złotych.

Sztuczne nogi wyceniono drożej – po 280 tys. złotych za sztukę. Na możliwość chodzenia trzeba więc wydać łącznie 560 tys. złotych. Sam zakup to jednak tylko koszt początkowy, o czym wspomnimy jeszcze w podsumowaniu.

Popularną wśród fanów „Gwiezdnych Wojen” teorią jest stwierdzenie, że rozgrzane przez lawę powietrze dokonało poważnych zniszczeń w płucach Vadera – stąd potrzeba stosowania zewnętrznych urządzeń pomagających w oddychaniu. Odpowiedni mechanizm wpompowywałby powietrze zwiększając ciśnienie panujące wewnątrz maski oraz umożliwiał wydech obniżając gęstość mieszanki powietrznej. Aparaturę tego typu można bez większych problemów zakupić – jego cena to okolice 140 tys. złotych.

Najbardziej naszpikowaną nowoczesną technologią częścią stroju Lorda Vadera (aczkolwiek nie najdroższą) jest jego maska. Zapewnia ona hermetyczne środowisko wewnątrz i jak można się domyślać, nie jest to jej jedyna rola. W hełmie znaleźć można rozwiązania Augmented Rreality, ułatwiające ocenę taktyczną sytuacji, ułatwiająca celowanie (jeśli z jakiegoś powodu nie można użyć do tego celu Mocy) oraz pozwalające widzieć w ciemności.

Wymienione technologie można znaleźć w kaskach używanych przez pilotów F-35, zaadoptowanie ich do nowego kształtu maski byłoby czystą formalnością. Wystarczy wyłożyć 2,4 mln złotych i mieć nadzieję, że rząd USA nie uzna sprzedaży hełmu za nielegalny transfer wojskowej technologii.

Zdecydowanie największym wydatkiem czekającym „ludzkiego Vadera” (koszt operacji plastycznych „kobiet Barbie” to w porównaniu wydatki na waciki) jest zakup kombinezonu. Musi być hermetyczny i chronić użytkownika nawet w otwartej przestrzeni kosmicznej, co zdecydowanie zawęża grono potencjalnych dostawców.

Zadania może podjąć się NASA. Kombinezon, w którym na orbitę latają amerykańscy astronauci, kosztuje około 50 mln złotych za sztukę i na wydatek takiego rzędu trzeba się początkowo przygotować.

Jak widać, wystarczy mniej niż 55 mln złotych, by stać się żywym wcieleniem Lorda Vadera. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko początkowe wydatki – kostium, a szczególnie robotyczne kończyny, wymagać będą serwisowania. Utrzymanie ich w sprawności będzie kosztować nawet 7,2 mln złotych za sztukę. Po pomnożeniu przez 3 dostajemy całkiem pokaźną kwotę 21,6 mln złotych.

Oczywiście można nieco zaoszczędzić, jeśli zrezygnuje się z odcinania nóg i ręki – zamiast wydawać 76,6 mln złotych na życie w stroju Vadera, wystarczy przygotować zdecydowanie rozsądniejsze 54 mln złotych.

Na którą wersję kostiumu byście się zdecydowali?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Star Wars