Pogoda
15.03.2016 10:39

Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S7?

Za smartfon Samsung Galaxy S7 trzeba zapłacić 3199 złotych. Teraz wiemy, ile podzespoły użyte do produkcji telefonu kosztują producenta – zdecydowanie mniej.

Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S7?
foto: kadr z wideo

Wyliczenie zostało dokonane przez firmę analityczną IHS, specjalizującą się w rozkładaniu na czynniki pierwsze sprzętu elektronicznego. Każdy z komponentów składających się na Samsunga Galaxy S7 został wyceniony według wartości rynkowej. Po zsumowaniu wszystkich kwot otrzymano tak zwany BOM (Bill of Materials) - sumę, jaką musi zapłacić za podzespoły producent.

W przypadku smartfonu Galaxy S7 koszt wytworzenia urządzenia oszacowany został na 255 dolarów za sztukę – czyli, według średniego kursu dolara z 15 marca 2016 roku, 983 złote. W sumie tej jest już uwzględniony koszt robocizny przy montażu, wyznaczony na 20 złotych.

Przyglądając się tej kwocie należy pamiętać o dwóch ważnych sprawach – po pierwsze, mamy do czynienia z przybliżoną wartością, jako że IHS może tylko domyślać się szczegółów umów handlowych pomiędzy Samsungiem a dostawcami, nie wiadomo także do końca jak przedstawia się kwestia kosztów wytworzenia komponentów przez samego producenta. Różnice mogą jednak sięgać co najwyżej kilku-kilkunastu procent.

Wyliczony BOM nie uwzględnia także kosztów prac badawczych, projektowych, logistycznych oraz marketingowych przypadających na jeden wyprodukowany smartfon. Nawet jeśli cena materiałów potrzebnych do wytworzenia jednego smartfonu Samsung Galaxy S7 wynosi około 1000 złotych, dodatkowe wydatki producenta związane z powstawaniem telefonów znacząco podnoszą tę kwotę.

Z analizy IHS wynika, że najdroższym komponentem używanym w Galaxy S7 jest chipset Snapdragon 820, wyceniony na 62 dolary za sztukę. Aparat fotograficzny Dual Pixel wyceniono na 14 dolarów.

Samsung Galaxy S7 został wprowadzony do oficjalnej sprzedaży w Polsce 11 marca 2016 roku. Podstawowa wersja, wyposażona w 32 GB pamięci na pliki, została wyceniona na 3199 złotych.

Jak myślicie, ile tak naprawdę zarabia Samsung na Galaxy S7?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung