Pogoda
21.09.2016 09:20

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 7?

Analitycy rynkowi rozłożyli najnowszy telefon Apple na części i wycenili każdą z nich. Cena, jaką producent płaci za komponenty oraz produkcję jest wielokrotnie niższa od kwoty, za jaką iPhone’a 7 może kupić klient.

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 7?
foto: kadr z wideo

Apple znane jest z wysokich cen – korporacja przekonuje, że ich wyroby są wysokiej jakości i dlatego kosztują więcej. Jak się jednak okazuje, koszt wyprodukowania podstawowej wersji iPhone’a 7 jest niższy, niż konkurencyjnego Samsunga Galaxy S7.

Przypomnijmy – w Polsce najnowszy smartfon Apple został wyceniony na 3349 zł. To cena za podstawową wersję telefonu, wyposażoną w 32 GB pamięci. Za wyliczenie, ile kosztują materiały potrzebne do wyprodukowania jednego egzemplarza iPhone’a 7 zabrała się firma analityczna IHS Markit.

Najdroższym elementem nowego telefonu Apple okazał się być ekran, wyceniony na 42 dolary. Wyświetlacz ma przekątną ekranu wynoszącą 4,7 cala, a obraz pokazywany jest w rozdzielczości 1334 na 750 punktów.

Reklamowane jako przełomowe aparaty fotograficzne (przy czym należy pamiętać, że mówimy o podstawowym iPhonie 7, a nie wersji Plus, wyposażonej w dwie kamery – ta nie została jeszcze wyceniona przez specjalistów) kosztują Apple 19,90 dolara.

Komponenty odpowiedzialne za komunikację bezprzewodową – zarówno przez sieci komórkowe, jak i Wi-Fi i Bluetooth – mają według IHS Markit kosztować łącznie 31,90 USD.

Za 32 GB pamięci instalowanej w telefonie Apple płaci 16,4 dolara, bateria o pojemności 1960 mAh to koszt 2,5 dolara.

Stworzony przez Apple procesor A10 wytwarzany jest przez firmę TSMC i kosztuje producenta 26,90 dolara. Zawartość pudełka – kabel, słuchawki, ładowarka – to dodatkowe 11,80 USD.

Po zsumowaniu tych (i pozostałych) kwot, jakie należy wydać na poszczególne komponenty, otrzymujemy kwotę 219,80 dolarów. Po przeliczeniu na złote po kursie z 21 września 2016 wychodzi, że za materiały potrzebne do wyprodukowania iPhone’a 7 Apple płaci… 846,23 zł.

Do kosztów materiałów powinno się jeszcze doliczyć opłatę za wyprodukowanie jednego egzemplarza – przyjęło się, że wynosi ona 5 dolarów, a więc 19,25 zł. Po zsumowaniu kosztów materiałów oraz produkcji wiemy już, że za wychodzący z fabryki iPhone 7 Apple płaci 865,48 zł.

Nie oznacza to oczywiście, że na każdym sprzedanym telefonie Apple zarabia - jak łatwo wyliczyć odejmując od ceny sklepowej 3349 zł koszt wytworzenia 865,48 zł - 2483,52 zł. Przedsiębiorstwo ponosi bowiem także inne koszty związane z zaprojektowaniem, rozreklamowaniem oraz dostarczeniem telefonu do sklepu. Fakt, że producent zaoszczędził na gnieździe słuchawkowym minijack, rezygnując z jego stosowania - w sieci pojawił się jednak film demonstrujący, jak w prosty sposób można „przywrócić” tę funkcjonalność.

Z wyliczeń IHS Markit wynika, że komponenty z których produkowany jest Samsung Galaxy S7 kosztują producenta 265 dolarów, czyli 1020,25 zł.

A Wy ile zapłacilibyście za iPhone’a 7?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple