Ile naprawdę zarabiają polscy youtuberzy?

Michał Tomaszkiewicz
25.06.2018 12:55
Ile naprawdę zarabiają polscy youtuberzy? Fot. APYnews

Nie trzeba być wielką gwiazda, żeby z pokazywania się na YouTubie zrobić źródło bardzo satysfakcjonujących przychodów – wynika z badania, w którym przyjrzano się dokładnie zarobkom polskich youtuberów.

Streamerom zajrzeli do portfela APYNews i Get Hero – łącznie zdobyto dane finansowe od 104 twórców o zróżnicowanej sławie i liczbie subskrybentów. Jak się okazało, średnia zarobków wyniosła 9 181 zł.

Kwota, która wpada co miesiąc na konto youtubera zależy oczywiście od tego, jaką cieszą się popularnością, przy czym zarobki tych najlepszych zdecydowanie zawyżają osiągane wyniki.

Z badania wynika bowiem, że ponad połowa przebadanych twórców ze swojej działalności wyciąga 1 000 – 5 000 zł, a 30% jest w stanie zgarnąć między 5 000 a 10 000 zł. Najlepsi sięgają dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie – przy czym dużo zależy od tematyki, jaką się zajmują.

Na czym zarabiają youtuberzy?

Najlepiej płatną tematyką jest life style – z raporty wynika, że gwarantuje ona średni przychód w wysokości 13 166 zł miesięcznie (przy średniej liczbie niema 400 000 subskrypcji).

Cieszące się taką większą popularnością (541 000 fanów) kanały koncentrujące się na rozrywce są o połowę mniej dochodowe – można na nich zarobić 6 500 zł miesięcznie. Nieco lepiej radzą sobie twórcy koncentrujący się na gamingu – na pokazywaniu, jak się gra, zgarnia się średnio 6625 złotych miesięcznie. Uzyskane kwoty to przychody uzyskiwane bezpośrednio od producentów, którzy promują się na danych kanałach – zysków z wyświetlanie reklam nie brano pod uwagę.

Z deklaracji twórców zapytanych o najniższy i najwyższy jednorazowy zarobek na współpracy z przedsiębiorstwami wynika, że w pierwszy przypadku było to 1 475 zł, w drugim zaś dobre 27 287 zł.

Kariera youtubera może jednaj nie być tak dobra, jak wskazują dane o średnich zarobkach – jak wynika z raportu, 80% pieniędzy zarobionych zostało przez 20% najpopularniejszych twórców, z liczbą fanów przekraczających milion. Zarobki gwiazd, sięgające 100 000 zł miesięcznie (albo i więcej), zawyżają średnie wynagrodzenie osiągane przez początkujących twórców – należy o tym pamiętać, zanim rzuci się wszystko i zacznie grać przez kamerką.

Badanie zostało przeprowadzone w 2017 roku, wtedy też opublikowaliśmy szczegółową infografikę.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.