Pogoda
09.10.2019 14:26

Ile pić kawy, żeby dawała najwięcej energii? Polacy stworzyli do tego kalkulator

Co jest ważniejsze: wielkość, czy technika? Ten dylemat rozstrzygnęli definitywnie amerykańscy naukowcy, wykazując wyższość planowanego spożycia kawy nad prostym piciem jej ile się da. Udostępniony przez nich algorytm został zaimplementowany przez Omni Calculator w Kawowym Kalkulatorze Energii.

kawa
foto: Shutterstock

Omni Calculator potrafi policzyć niemal wszystko. Polacy podeszli na przykład naukowo do kwestii gotowania jajek, podając czas potrzebny do zagotowania ich na twardo z dokładnością co do sekundy.

Żeby to osiągnąć, trzeba było brać pod uwagę nawet informacje o tym, na którym piętrze znajduje się kuchnia. Zależy od tego ciśnienie powietrza, które uwzględniane jest w równaniach. Nie wiadomo, czy brano także pod uwagę fakt, że czas na wyższych wysokościach płynie szybciej.

Kalkulator gotowania jajek na miękko i twardo
Kalkulator gotowania jajek na miękko i twardo
Przeczytaj także Kalkulator gotowania jajek podaje czas gotowania na miękko i twardo

Nowym dziełem Omni Calculatora jest Kawowy Kalkulator Energii. Można się dzięki niemu dowiedzieć, kiedy najlepiej napić się kawy (lub innego napoju z kofeiną), żeby jej energetyzujący efekt miał swoje maksimum dokładnie wtedy, gdy będziemy go potrzebować.

kawowy_kalkulator_energii_02

Specjaliści z Omni Calculatora wykorzystali algorytm stworzony przez naukowców amerykańskiej armii po 10 latach badań nad snem i ich wpływem na sprawność żołnierzy.

"

Wzór, którego użyliśmy w naszym kalkulatorze, został stworzony przez zespół amerykańskich naukowców (a jakże!), pracowników U.S. Army Medical Research and Materiel Command, pionu naukowego amerykańskiej armii zlokalizowanego w Fort Detrick, Maryland. Został on przedstawiony i dokładnie opisany w publikacji Ujednolicony model efektywności jako narzędzie przewidywania efektów snu i spożycia kofeiny (A Unified Model of Performance for Predicting the Effects of Sleep and Caffeine). "

Jak pić kawę, żeby najlepiej działała?

Kawowy Kalkulator Energii pozwala sprawdzić, kiedy należy napić się kawy, żeby zmaksymalizować efekt jej działania o konkretnej godzinie.

Algorytm stworzony prze amerykańskich naukowców potrzebuje kilku podstawowych informacji. Najważniejsze jest podanie, jak długo spało się danej nocy i o której wypada pobudka. Dzięki temu można wyliczyć, w jakiej początkowej formie znajduje się organizm.

Kalkulator picia kawy pokazuje na wykresie, jak przedstawi się czujność (sprawność) w poszczególnych godzinach po obudzeniu się. Gdy poda się, o której godzinie i jaką kawę zamierza się wypić, można zobaczyć, jak dzięki temu poprawią się nasze reakcje.

"

Naukowcy twierdzą, że ich algorytm (użyty również w naszym kalkulatorze) pozwoli poprawić nasze osiągi i czujność o 64%, jednocześnie zmniejszając spożycie kofeiny o 65%. Teraz sam możesz przewidzieć kiedy i ile kofeiny powinieneś wypić by osiągnąć swój maksymalny poziom uwagi we właściwym czasie! "

Korzystanie z Kawowego Kalkulatora Energii pozwala więc korzystać z wpływu kofeiny na organizm bez ryzykowania przedawkowania. Twórcy podkreślają, że zrównoważone i odpowiedzialne sięganie po używkę może odwdzięczyć się pozytywnymi rezultatami.

Umiarkowane spożycie kofeiny (do 300-400 mg na dzień) powiązano ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia:

  • udaru mózgu
  • niewydolności serca
  • cukrzycy
  • choroby Parkinsona
  • choroby Alzheimera
  • zgonu

Nieprawdą jest, że muzycy myślą tylko o alkoholu. Kirk Hammett z Metalliki sprzedaje własny gatunek kawy.

Zobacz także: Kirk Hammett prezentuje metalową kawę Ghoul Screamer 

Kawa czy herbata?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet