Pogoda
10.05.2019 11:42

Ile plastikowych odpadów produkujesz? Sprawdź w nowym Omni Calculatorze

Plastikowych produktów używasz często tylko przez kilka sekund przed ich wyrzuceniem, przyroda musi sobie z nimi radzić przez setki lat. Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo przyczyniasz się do degradacji środowiska naszej planety, może to łatwo sprawdzić – kalkulator plastikowych odpadów powie Ci, ile śmieci wyrzuciłeś w czasie całego życia.

kalkulator plastikowych odpadów
foto: materiały prasowe

Omni Calculator potrafi wyliczyć niemal wszystko – podpowie, ile trzeba gotować idealne jajko na twardo, biorąc pod uwagę nawet na którym piętrze mieszkacie, poinformuje też ile czasu trzeba uprawiać namiętny seks, żeby spalić kalorie skonsumowane w pączkach.

Kalkulator plastikowych odpadów pozwala zorientować się, jak dużym wrzodem jesteśmy osobiście dla Ziemi – dzieło doktorantów AGH, Hanny Pamuły i Wojciecha Sasa po podzieleniu się z nim informacjami na temat naszego stylu życia w twardych liczbach poda, ile plastikowych odpadów wyrzucimy podczas całego życia.

"

Wszechobecność plastiku jest przerażająca - jest wszędzie wokół nas: w ziemi i oceanach, w naszym jedzeniu i w wodzie, którą pijemy. Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku; do 2050 roku będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb. "

tłusty czwartek kalkulator kalorii
tłusty czwartek kalkulator kalorii
Przeczytaj także TOP 10: skuteczne i przyjemne sposoby na spalenie kalorii po pączkach

Kalkulator plastikowych odpadów wyliczy, jak bardzo zanieczyszczasz planetę

Kalkulator plastikowych odpadów zadaje kilka konkretnych pytań – od szczerości odpowiadania na nie zależy, jak dokładne będą końcowe rezultaty obliczeń. Podać trzeba szczegóły związane z plastikowymi opakowaniami spożywanej żywności, używanymi środkami czystości, a także skłonnością do korzystania z opakowań jednorazowych oraz częstotliwością pozbywania się z życia mebli i zabawek.

kalkulator_plastiku_03

Gdy wypełni się wszystkie niezbędne pola, kalkulator plastikowych odpadów błyskawicznie pokaże, jaką górę śmieci generujemy korzystając przez całe życie ze zdobyczy cywilizacyjnych.

Omni Calculator podpowiada, jak w prosty sposób można zmienić tryb życia i uratować Ziemię od pojawienia się na niej kolejnych ton plastikowych odpadów. Jest o co walczyć, gdyż wyrzucony przez nas plastik będzie straszył długo po naszej śmierci. Przewidywany czas rozkładu plastikowych produktów wygląda następująco:

  • plastikowa torba 10-1000 lat
  • torba na zakupy 10-20 lat
  • styropianowy kubek - 50 lat
  • plastikowy kubek jednorazowy, talerz - 400 lat
  • jednorazowa pielucha - 450 lat
  • plastikowa butelka - 450-500 lat

Jak ograniczyć ilość używanego i wyrzucanego plastiku?

Twórcy kalkulatora plastikowych odpadów przygotowali poradnik dla osób, które chciałyby mniej śmiecić. Proponują stosowanie zasady 4R: Odrzuć, Zmniejsz, Użyj ponownie, Odzyskaj (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle).

  • Odrzuć (Refuse) - powiedz NIE wszystkim jednorazowym tworzywom sztucznym, takie jak kubki do kawy, słomki, plastikowe torby, sztućce jednorazowego użytku i mieszadełka do napojów. Używasz przez sekundy lub minuty, a rozkład trwa nawet kilkaset lat.
  • Zredukuj (Reduce)- wybierz produkty z możliwie najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych: owinięte w papier zamiast w opakowaniach plastikowych, kup biodegradowalne patyczki kosmetyczne zamiast plastikowych (mimo niewielkich rozmiarów są jednymi z najbardziej powszechnych śmieci zanieczyszczających oceany) i unikaj plastikowych mikrowłókien w takich rzeczach jak odzież syntetyczna.
  • Ponownie używaj (Reuse) - używaj plastikowych pojemników tyle razy, ile to możliwe. Zjedz lunch w pudełku wielokrotnego użytku, ponownie użyj nietoksycznej, trwałej słomki, weź ze sobą plastikową butelkę. Zmień przeznaczenie starych, plastikowych rzeczy - stwórz np. fajną doniczkę lub karmnik dla ptaków.
  • Odzyskaj (Recycle) - recykling tworzyw sztucznych (i innych materiałów) powinien być naszym codziennym nawykiem. Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku, wybierz produkty łatwe do recyklingu i opłucz odpady przed wrzuceniem ich do kosza, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. W przeciwnym razie nie mogę być poddane recyklingowi.

Zobacz także: >> Ile papierosów palisz oddychając powietrzem ze smogiem? << 

Omni Calculator podejmował już wcześniej tematy związane z ekologią i środowiskiem naturalnym – dzięki kalkulatorowi smogu można się przekonać, jak duży wpływ ma na nas zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy.

Bardzo śmiecicie plastikiem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet