Pogoda
04.04.2016 17:13

Ile razy da się przekroczyć ładowność?

Samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg potrafią przewieźć więcej, niż wynikałoby z danych w dowodzie rejestracyjnym. Kontrole ITD natrafiły na rekordzistów.

Ile razy da się przekroczyć ładowność?
foto: gitd.gov.pl

Podczas kontroli, której odbyły się pod koniec marca 2016 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku natrafili na kilka wyjątkowo zapracowanych samochodów dostawczych.

Na drodze krajowej nr 61 wykryto trzy pojazdy, których ładunek zdecydowanie przekraczał dozwolona ładowność. Najmniejsza przewiną wykazał się kierowca, którego bus legitymował się przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej o 1,5 tony. Wystawiony w rezultacie mandat opiewał na kwotę 300 złotych.

Drugi z zatrzymanych pojazdów przebił ten wynik – jego samochód był za ciężki o… 3,5 tony, czyli równoważność dopuszczalnej masy. Tym razem kierowca musiał zapłacić 500 zł. Dodatkowo oba pojazdy zostały skierowane na parking strzeżony ze względu na brak możliwości przeładunku i obniżenie wagi samochodu do wartości przewidzianej w dowodzie rejestracyjnym.

foto: gitd.gov.pl

Rekordzistą okazał się być kierowca busa, którego rzeczywista masa całkowita wynosiła 8,2 tony – o 4,7 tony więcej, niż przewidział producent. Biorąc pod uwagę, że dopuszczalna ładowność wynosiła w tym przypadku 590 kg, została ona przekroczona niemal ośmiokrotnie. Kierowca otrzymał mandat w wysokości 500 zł.

Bardzo zbliżony przypadek wykryła ITD w Radomiu. Zatrzymany do kontroli na drodze krajowej nr 7 bus przewożący wyroby z granitu okazał się ważyć 8,1 tony, czyli o 4,6 tony za dużo. Dopuszczalna ładowność skrzyniowego dostawczaka wynosiła 750 kg i została przekroczona ponad 6 razy.

Kierowca został ukarany mandatem, zakazano mu ponadto dalszej jazdy do czasu usunięcia nadmiaru ładunku. Dopełnieniem kontroli było zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu ze względu na jego zły stan techniczny.

Wam tez zdarza się wrzucić do auta trochę za dużo?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele