Pogoda
29.03.2018 13:23

Ile zarabiają muzycy w serwisach streamingowych?

Gwiazdy rocka i metalu często narzekają na stawki wynagrodzeń, jakie otrzymują od serwisów strumieniujących ich nagrania. Dzięki specjalnemu kalkulatorowi można zajrzeć im do portfela i sprawdzić, ile zarabiają na Spotify, Deezerze, Apple Music i serwisie YouTube.

Omni Calculator zarobki na serwisach stremiengowych
foto: kadr z wideo

Kalkulator został przygotowany przez Omni Calculator – polski serwis, który potrafi przeliczyć dosłownie wszystko. Wcześniej prezentowaliśmy między innymi kalkulator gotowania jajek, wyliczający czas gotowania na miękko i twardo co do sekundy z uwzględnieniem warunków panujących w Waszej kuchni czy też kalkulator pączkowania, pokazujący ile czasu trzeba uprawiać seks, żeby spalić kalorie dostarczone przez pysznego pączka.

Kwestie tantiem budzą wśród wykonawców bardzo wyraziste emocje. Roger Waters z Pink Floyd nazwał Spotify „sku*wysynami kradnącymi muzykę”, narzekając na małe stawki za pojedyncze odtworzenie utworu.

Z drugiej strony głośno było o wyłudzeniu od Spotify ponad miliona dolarów za odtwarzanie przez boty nie znanych szerszej publiczności krótkich bułgarskich nagrań – oszuści zainwestowali w 1000 kont Premium i słuchali non stop swojej własnej muzyki.

Ile można zarobić w serwisie streamingowym?

Stawki za pojedyncze odtworzenie są zazwyczaj trzymane w tajemnicy, dla osób naprawdę zainteresowanych zdobycie ich nie stanowi jednak zbyt dużego problemu.

Dane o wynagrodzeniach posłużyły Omni Calculatorowi do stworzenia kalkulatora pokazującego zarobki artystów w zależności od popularności muzyki wśród użytkowników poszczególnych platform.

Wystarczy wpisać, ile godzin słuchane są utwory danego wykonawcy w dni powszednie i w weekendy, żeby otrzymać dokłądną stawkę tantiem wypłatanych przez Spotify, TIDAL, Apple Music czy serwis YouTube.

Opłaca się udostępniać muzykę w serwisach streamingowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet