Pogoda
01.06.2018 14:28

Indonezyjska restauracja podaje ser inspirowany Venomem

Coś dla fanów Venoma, mozzarelli i hipsterskiej diety!

Venom
foto: kadr z filmu Venom

Komiksy superbohaterskie od lat są częścią globalnej popkultury. Dzięki kolejnym kinowym i telewizyjnym adaptacjom komiksów coraz więcej herosów i złoczyńców na stałe wchodzi do świadomości nawet tych osób, które w życiu nie miały w ręku kolorowego zeszytu z przygodami bohaterów w trykotach. Okazuje się, że postacie z komiksów Marvela i DC Comics są już obecne nie tylko w innych mediach, powiedzonkach, memach, ubraniach czy fryzurach, ale również w jedzeniu. Jedna z indonezyjskich restauracji serwuje ser mozzarella inspirowany Venomem znanym z komiksów o Spider-Manie.

Węgiel aktywny do jedzenia, czyli jak produkuje się ser Venom?

W mediach społecznościowych restauracji Willie Brothers, która słynie ze steków i serów, pojawiły się materiały promujące najnowszy produkt w ofercie. Jest nim ser do złudzenia przypominający najsłynniejszego Symbiota z uniwersum Marvela. Komiksowy stwór był bezkształtną czarną masą, która potrafiła się bardzo dobrze adaptować do wszelkich warunków. Istota potrzebowała nosiciela, z którym się scalała, przejmując część jego cech. Każdy, kto miał do czynienia z Venomem, szybko się przekonywał na własnej skórze, że kosmita zaczyna dominować nad przejętym organizmem.

Marvel Knights Spider-Man vol. 1 #9

Na szczęście ser z Willie Brothers nie jest tak śmiertelnie niebezpieczny, jak postać z komiksów Marvela. Co ciekawe niezwykła barwa produktu została uzyskana bez użycia sztucznych środków chemicznych. Czarny kolor mozzarelli nadał bowiem węgiel aktywny - ostatnio niezwykle popularny składnik wielu kosmetyków do twarzy, który znalazł zastosowanie wśród modnych kucharzy. Węgiel aktywny uzyskuje się z torfu, drewna lub łupinek kokosowych. Starty składnik dodany do jakiegokolwiek jedzenia natychmiast zmienia jego kolor, nie wpływając przy tym na smak barwionego produktu. 

Okazuje się, że węgiel aktywny ma właściwości, które ułatwiają organizmowi wchłanianie składników odżywczych zawartych w pożywieniu oraz tworzy warstwę ochronną w układzie trawiennym. Poza tym wspomaga organizm w oczyszczaniu go z toksyn, ponieważ działa przeciwko szkodliwym substancjom. Nie warto jednak przesadzać z ilością węgla aktywnego w diecie, gdyż może on prowadzić do zaparć lub wymiotów. Ser Venom ma więc w sobie trochę złowieszczości komiksowego imiennika. 

Jeśli chcecie skosztować czarnego sera, musicie wybrać się do Dżakarty. To właśnie w tym indonezyjskim mieście stworzono jadalną odmianę Venoma. Prawdopodobnie sprzedaż potraw z czarną mozzarellą wzrośnie tuż po premierze filmu „Venom, którego premiera już jesienią 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Venom Marvel Komiks Marvel Comics