Instagram 13-letniej ofiary Auschwitz. Pokazuje sceny z jej pamiętnika

28.01.2020 14:53
Instagram ofiary Auschwitz|undefined Fot. Instagram/Eva Stories

Eva Heyman, węgierska żydówka, trafiła do obozu zagłady w Auschwitz 2 czerwca 1944 roku w wieku 13 lat. Dziewczynka zginęła w komorze gazowej 17 października 1944 roku. Na Instagramie można zobaczyć Stories przedstawiające sceny opisane w jej zapiskach.

Coraz mniej osób pamiętających czasy II wojny światowej żyje wśród nas, a pamięć o niej zaczyna się zacierać. W dobie mediów społecznościowych coraz mniej młodych ludzi interesuje się historią i sięga po książki opisujące zbrodnie popełniane w niemieckich obozach zagłady.

Mało kto zapoznał się więc z wstrząsającymi pamiętnikami Evy Heyman, węgierskiej nastolatki, która została uwięziona i zamordowana w Auschwitz. Jej zapiski przetrwały i zostały opublikowane po wojnie.

Przeczytaj także

Eva zaczęła prowadzić dzienniczek 13 lutego 1944 roku, w dzień swoich 13 urodzin. W pamiętniku można przeczytać o zdarzeniach, jakich była świadkiem w okupowanej przez Niemców ojczyźnie.

Zapiski urywają się w maju 1944 roku, w dniu kiedy Eva została ujęta przez hitlerowców i wysłana do obozu w Auschwitz. Wstrząsające wspomnienia doczekały się przełożenia na język zrozumiały dla dzisiejszej młodzieży: zekranizowano je jako Stories na Instagramie.

Instagram ofiary Auschwitz. Obrazki z życia pod hitlerowską okupacją

Twórcy profilu Evy Heyman tłumaczą, że starają się znaleźć sposób na dotarcie do nowego, cyfrowego pokolenia.

Eva Stories wykorzystuje media społecznościowe do nowego rodzaju kultury pamięci w nadziei, że przybliży to użytkownikom życie Evy, jej uczucia i myśli.

Na profilu można znaleźć kilkanaście Stories, każdy podpisany datą, podczas którego doszło do pokazywanych w publikacji wydarzeń.

A te potrafią być wstrząsające. Pokazano między innymi, jak Niemcy ujęli młodszą kuzynkę Evy na podwórku ich domu. Dziewczynka też zginęła w obozie.

To najsmutniejsze urodziny mojego życia. Ciągle zadaję sobie pytanie, co mała Marta będzie robić w Polsce, w dodatku bez walizki.

Pamiętnik nastolatki został odnaleziony po wojnie przez jej matkę, jedyną ocalałą z całej rodziny. Kobieta popełniła samobójstwo po przekazaniu zapisków instytucjom dokumentującym zbrodnie wojenne.

Zobacz także: Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie" za "powielanie niebezpiecznych mitów" 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.