Instagram 13-letniej ofiary Auschwitz. Pokazuje sceny z jej pamiętnika

28.01.2020 14:53
Instagram 13-letniej ofiary Auschwitz. Pokazuje sceny z jej pamiętnika Fot. Instagram/Eva Stories

Eva Heyman, węgierska żydówka, trafiła do obozu zagłady w Auschwitz 2 czerwca 1944 roku w wieku 13 lat. Dziewczynka zginęła w komorze gazowej 17 października 1944 roku. Na Instagramie można zobaczyć Stories przedstawiające sceny opisane w jej zapiskach.

Coraz mniej osób pamiętających czasy II wojny światowej żyje wśród nas, a pamięć o niej zaczyna się zacierać. W dobie mediów społecznościowych coraz mniej młodych ludzi interesuje się historią i sięga po książki opisujące zbrodnie popełniane w niemieckich obozach zagłady.

Mało kto zapoznał się więc z wstrząsającymi pamiętnikami Evy Heyman, węgierskiej nastolatki, która została uwięziona i zamordowana w Auschwitz. Jej zapiski przetrwały i zostały opublikowane po wojnie.

Przeczytaj także

Eva zaczęła prowadzić dzienniczek 13 lutego 1944 roku, w dzień swoich 13 urodzin. W pamiętniku można przeczytać o zdarzeniach, jakich była świadkiem w okupowanej przez Niemców ojczyźnie.

Zapiski urywają się w maju 1944 roku, w dniu kiedy Eva została ujęta przez hitlerowców i wysłana do obozu w Auschwitz. Wstrząsające wspomnienia doczekały się przełożenia na język zrozumiały dla dzisiejszej młodzieży: zekranizowano je jako Stories na Instagramie.

Instagram ofiary Auschwitz. Obrazki z życia pod hitlerowską okupacją

Twórcy profilu Evy Heyman tłumaczą, że starają się znaleźć sposób na dotarcie do nowego, cyfrowego pokolenia.

Eva Stories wykorzystuje media społecznościowe do nowego rodzaju kultury pamięci w nadziei, że przybliży to użytkownikom życie Evy, jej uczucia i myśli.

Na profilu można znaleźć kilkanaście Stories, każdy podpisany datą, podczas którego doszło do pokazywanych w publikacji wydarzeń.

A te potrafią być wstrząsające. Pokazano między innymi, jak Niemcy ujęli młodszą kuzynkę Evy na podwórku ich domu. Dziewczynka też zginęła w obozie.

To najsmutniejsze urodziny mojego życia. Ciągle zadaję sobie pytanie, co mała Marta będzie robić w Polsce, w dodatku bez walizki.

Pamiętnik nastolatki został odnaleziony po wojnie przez jej matkę, jedyną ocalałą z całej rodziny. Kobieta popełniła samobójstwo po przekazaniu zapisków instytucjom dokumentującym zbrodnie wojenne.

Zobacz także: Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie" za "powielanie niebezpiecznych mitów" 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.