Pogoda
10.05.2019 11:02

Instagram będzie blokować hasztagi związane z antyszczepionkową dezinformacją

Instagram idzie w ślady Facebooka i zamierza ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się treści propagujących poglądy antyszczepionkowców – aplikacja będzie ukrywać posty oznaczone hasztagami uznanymi na związane z szerzeniem dezinformacji.

szczepionka
foto: materiały prasowe

Antyszczepionkowcy znaleźli się na celowniku internetowych gigantów po apelu polityków wystosowanym po wybuchu w USA epidemii ospy. O działaniach mających zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości oraz odcięciu ich propagatorów od źródeł finansowania poinformowały Facebook i Google.

Serwis społecznościowy zapowiedział, że będzie traktować treści antyszczepionkowców jako fake newsy i ograniczał zasięgi takich postów. YouTube z kolei postanowił ukywać filmy przeciwników szczepień w wyszukiwarce oraz usunąć możliwość pokazywania przy nich reklam.

Jak tłumaczyli giganci, decyzje zapadły w trosce o zapewnienie swoim użytkownikom bezpieczeństwa. Do programu walki z antyszczepionkowcami dołączyć właśnie Instagram, który nie pozwoli już na rozprzestrzenianie się potencjalnie niebezpiecznych treści.

szczepionka HPV
szczepionka HPV
Przeczytaj także Facebook nazywa rzeczy po imieniu - treści antyszczepionkowców to fake newsy

Instagram zablokuje antyszczepionkowców. Ukryje treści oznaczone wybranymi tagami

Instagram zapowiedział, że będzie ukrywać w wynikach wyszukiwania treści oznaczone hasztagami, które można znaleźć przy wielu tekstach podających nieprawdziwe informacje.

W przypadku treści antyszczepionkowców sprawdzana będzie zgodność danych w publikacji z oficjalnymi informacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli okaże się, że dużą część postów z danym tagiem – na przykład „#vaccines1234” zawierać będzie danie niezgodne ze stanem faktycznym, wszystkie publikacje związane z hasztagiem znikną z wyników wyszukiwania.

Zobacz także: >> Eksperyment płaskoziemców udowodnił, że Ziemia jest kulista. Reakcje bezcenne [WIDEO] <<

Inicjatywa ma dotyczyć nie tylko treści antyszczepionkowców – z podobnym potraktowaniem muszą liczyć się także osoby szerzące dezinformacje na inne tematy. Instagram zamierza wykorzystać do tego sztuczną inteligencję, która będzie monitorować które tagi związane są z uznawanymi za nieprawdziwe informacjami i sugerować ich zablokowanie.

Dobrze robią?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google Facebook YouTube