Instagram będzie blokować hasztagi związane z antyszczepionkową dezinformacją
Michał Tomaszkiewicz
10.05.2019 11:02
Instagram będzie blokować hasztagi związane z antyszczepionkową dezinformacją Fot. materiały prasowe

Instagram idzie w ślady Facebooka i zamierza ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się treści propagujących poglądy antyszczepionkowców – aplikacja będzie ukrywać posty oznaczone hasztagami uznanymi na związane z szerzeniem dezinformacji.

Antyszczepionkowcy znaleźli się na celowniku internetowych gigantów po apelu polityków wystosowanym po wybuchu w USA epidemii ospy. O działaniach mających zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości oraz odcięciu ich propagatorów od źródeł finansowania poinformowały Facebook i Google.

Serwis społecznościowy zapowiedział, że będzie traktować treści antyszczepionkowców jako fake newsy i ograniczał zasięgi takich postów. YouTube z kolei postanowił ukywać filmy przeciwników szczepień w wyszukiwarce oraz usunąć możliwość pokazywania przy nich reklam.

Jak tłumaczyli giganci, decyzje zapadły w trosce o zapewnienie swoim użytkownikom bezpieczeństwa. Do programu walki z antyszczepionkowcami dołączyć właśnie Instagram, który nie pozwoli już na rozprzestrzenianie się potencjalnie niebezpiecznych treści.

Przeczytaj także

Instagram zablokuje antyszczepionkowców. Ukryje treści oznaczone wybranymi tagami

Instagram zapowiedział, że będzie ukrywać w wynikach wyszukiwania treści oznaczone hasztagami, które można znaleźć przy wielu tekstach podających nieprawdziwe informacje.

W przypadku treści antyszczepionkowców sprawdzana będzie zgodność danych w publikacji z oficjalnymi informacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Jeśli okaże się, że dużą część postów z danym tagiem – na przykład „#vaccines1234” zawierać będzie danie niezgodne ze stanem faktycznym, wszystkie publikacje związane z hasztagiem znikną z wyników wyszukiwania.

Zobacz także: >> Eksperyment płaskoziemców udowodnił, że Ziemia jest kulista. Reakcje bezcenne [WIDEO] <<

Inicjatywa ma dotyczyć nie tylko treści antyszczepionkowców – z podobnym potraktowaniem muszą liczyć się także osoby szerzące dezinformacje na inne tematy. Instagram zamierza wykorzystać do tego sztuczną inteligencję, która będzie monitorować które tagi związane są z uznawanymi za nieprawdziwe informacjami i sugerować ich zablokowanie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.