Instruktor nauki jazdy popędzał kursanta. Ich „elka” jechała 100 km/h w terenie zabudowanym

Aleksandra Kopka
14.06.2017 11:24
Instruktor nauki jazdy popędzał kursanta. Ich „elka” jechała 100 km/h w terenie zabudowanym Fot. Wojciech Strozyk/East News

Do niecodziennego zatrzymania przez patrol drogówki doszło w miejscowości Wyszyna Rudzka. To tam samochód szkoły nauki jazdy przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, aż dwukrotnie.

Jakież było zdziwienie mundurowych, gdy na radarze skierowanym w Toyotę Yaris jadącej w terenie zabudowanym pokazała się liczba 103 km/h.

W trakcie zatrzymania w miejscowości Wyszyna Rudzka policjanci z koneckiej drogówki skierowali na pobocze „elkę”, która znacząco przekroczyła dopuszczalną prędkość. Na jej pokładzie za kierownicą siedział 21-letni kursant odbywający szkolenie z nauki jazdy. Obok niego nad postępami swojego podopiecznego czuwał instruktor.

Podczas kontroli instruktor przyznał się, że świadomie popędzał swojego kursanta, aby ten jechał szybciej, bo... śpieszył się do kolejnego adepta sztuki jazdy. Według przepisów o ruchu drogowym „elka” w terenie zabudowanym powinna jechać maksymalnie 50km/h.

Za swoje zniecierpliwienie instruktor zapłaci najwyższą cenę, czyli odebranie uprawnień na okres 3 miesięcy oraz mandat w wysokości 400 złotych. Dodatkowo na jego konto wpadło 10 punktów karnych. Obaj panowie byli trzeźwi.

Natomiast kara ominęła kursanta. Ten będzie musiał jednak poszukać nowego instruktora i to z nim dokończyć jazdy po mieście przygotowujące do państwowego egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

Zastanawiamy się, czy nadgorliwość instruktora, który pozwolił docisnąć pedał gazu kursantowi, nie jest lepsza niż sytuacja, która miała miejsce w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Tam za adeptów sztuki jazdy egzamin teoretyczny zdawał 55-letni mieszkaniec Wejherowa. Ten będąc w zmowie z egzaminatorem zgłaszał się na test wiedzy o przepisach, pobierając wcześniej od zdesperowanych kursantów kwotę kilku tysięcy złotych za pozytywnie zdany egzamin.

Szajkę oszustów ujęto i postawiono przed sądem. Za swój oryginalny sposób na życie grozi im kara 8 lat pozbawienia wolności. 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.