Pogoda
28.04.2016 14:02

Intel wyrzuci minijacka ze smartfonów

Stosowane powszechnie w telefonach gniazdko słuchawkowe zaczyna uwierać twórców sprzętu. Intel zaproponował zastąpienie go portem USB typu C.

Intel wyrzuci minijacka ze smartfonów
foto: materiały prasowe

Zdobywające popularność uniwersalne złącze – wkładana wtyczka pasuje już za pierwszą, a nie jak dotychczas trzecią próbą ;) – proponowane jest jako cyfrowy zastępnik powstałego jeszcze w latach 60. XX wieku analogowego gniazda.

Według plotek, Apple pokaże podobne rozwiązanie w nowym modelu iPhone’a. Pierwsze smartfony, w których zrezygnowano z minijacka pokazało jednak chińskie Le Eco (zastosowało własny pomysł na przesyłanie dźwięku).

Intel pracuje nad specyfikacjami technicznymi USB typu C Audio – prace mają zakończyć się przed końcem drugiego kwartału 2016 roku. Z informacji przekazanych podczas konferencji dla twórców oprogramowania wyłania się obraz standardu, który zaproponuje ciekawe usprawnienia.

foto: kadr z wideo

Cyfrowe przesyłanie informacji o dźwięku umożliwi przeniesienie jego obróbki na urządzenia docelowe – na przykład słuchawki. Dzięki temu producenci będą mogli różnicować oferowany sprzęt – ten z tańszej półki będzie po prostu odgrywał muzykę, podczas gdy zaawansowane konstrukcje pozwolą słuchaczowi na dużą dowolność w modyfikowaniu parametrów dźwięku.

Zniknie także problem niedostatecznej jakości sygnału wejściowego, pojawiający się w przypadkach podłączania zaawansowanych słuchawek do urządzeń wyposażonych w słabej jakości podzespoły.

Cyfrowe złącze pozwoli także na dwustronną komunikację – smartfon będzie mógł odbierać informacje z czujników umieszczonych na słuchawkach (może to być nawet biometryczne uwierzytelnianie użytkownika za pomocą badania echa w uchu bądź analizy rozchodzenia się dźwięku w czaszce) oraz usprawnić zarządzanie poborem energii.

Intel nie zapomina o miłośników analogowego brzmienia – specyfikacja zakłada umożliwienie przesyłania dźwięku także w taki sposób.

USB typu C w wersji Audio może przynieść także mniej pożądany efekt – producenci starając się zmniejszyć koszty wytwarzania sprzętu mogą uznać, że jeden uniwersalny port rozszerzeń powinien wystarczyć. Użytkownicy musieliby wtedy wybierać na przykład, czy chcą słuchać muzyki, czy ładować akumulator.

Rezygnacja z minijacka to Waszym zdaniem dobry pomysł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile