Pogoda
25.08.2020 15:27

Intercity oferuje mniej miejsc w pociągach z powodu koronawirusa. A potem usadza wszystkich podróżnych w tym samym wagonie

PKP Intercity usadza wszystkich podróżnych w jednym wagonie. Przewoźnik sprzedaje co prawda mniej biletów na pociąg z powodu dystansu społecznego niezbędnego w czasie epidemii, ale system informatyczny spółki kieruje wszystkich miejsca obok siebie.

pociąg na dworcu
foto: Shutterstock

Obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz ograniczenie liczby miejsc mogących być zajętych prze pasażerów to konieczność w czasie zarazy. Obostrzenie obejmuje zarówno połączenia miejskie, jak i długodystansowe.

Restrykcje zostały wprowadzone, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Nosząc maski chronimy innych przed patogenami, które mogą znajdować się w naszym oddechu zanim jeszcze poczujemy objawy choroby i zwrócimy się o pomoc do lekarza.

pociąg PKP Intercity
pociąg PKP Intercity
Przeczytaj także PKP Intercity zainstaluje w lokomotywach liczniki prądu

Jak się okazało, PKP Intercity podeszło do realizacji zaleceń w dość ciekawy sposób. Przewoźnik ograniczyły liczbę podróżnych mogących przebywać w pociągu, ale system informatyczny przydzielał im miejsca jedno po drugim, w tym samym wagonie. Pozostałe świeciły pustkami, co udało się uwiecznić na zdjęciu.

PKP sprzedawało mniej biletów, ale kierowało podróżnych do tego samego wagonu. Trwają prace nad uaktualnieniem systemu IT

Problem ujrzał światło dziennie dzięki doktorowi Maciejowi Kaweckiemu, dziekanowi Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, który w przeszłości pracował w Ministerstwie Cyfryzacji. Naukowiec opublikował swoje odkrycie w mediach społecznościowych.

Na odpowiedź PKP Intercity nie trzeba było długo czekać – spółka udzieliła go bezpośrednio pod wpisem. Oznajmiła, że wraz z zewnętrznymi dostawcami przygotowuje zmianę algorytmu dotyczącego zasad przydzielania miejsc w systemie sprzedaży biletów.

W odpowiedzi usłyszeli „lepiej późni niż wcale”. Padło też przypomnienie, że od początku pandemii minęło już pół roku, było więc wiele czasu, żeby zająć się problemem.

Zobacz także: Naukowcy zorganizowali koncerty, by zbadać, jak rozprzestrzenia się koronawirus 

Korzystacie z komunikacji zbiorowej podczas pandemii?

Tagi: koronawirus