Internauci chcą, by w kwestii koronawirusa wypowiedzieli się Doktor Who, Dr. Dre i Dr. Pepper

23.04.2020 14:14
Internauci chcą, by w kwestii koronawirusa wypowiedzieli się Doktor Who, Dr. Dre i Dr. Pepper Fot. AXELLE WOUSSEN/Bauergriffin.com/EAST NEWS

Pandemia koronawirusa sprawiła, że spadło zaufanie do wielu znanych lekarzy. Z tego powodu internauci chcą usłyszeć opinię Doktora Who, Dr. Dre i Dr. Peppera.

Światowa epidemia koronawirusa podzieliła ludzi i to na bardzo różnych płaszczyznach. Paradoksalnie, wśród wielu Amerykanów spadło zaufanie do znanych lekarzy. Głównie dlatego, że wygłaszają kontrowersje twierdzenia na temat COVID-19. Z tego powodu internauci znaleźli innych słynnych doktorów, którzy powinni ich zastąpić.

Koronawirus - Doktor Who, Dr. Dre i Dr. Pepper nowymi ekspertami w dziedzinie COVD-19?

W ciągu kilku tygodni od wybuchu pandemii koronawirusa świat obiegło wiele sensacyjnych teorii spiskowych na temat COVID-19. Nie rzadko ich siewcami są osoby publiczne.

Przeczytaj także

Jak podaje serwis CBR, ostatnimi czasy amerykańskie społeczeństwo zbulwersowały wypowiedzi dwóch lekarzy, którzy są dobrze znani z ekranów telewizorów. W kwestii koronawirusa głos na antenie FOX News zabrali doktor Phil McGraw, znany lepiej jako Dr. Phil oraz doktor Mehmet Öz. Oboje uważali, że kroki podjęte przez rząd w związku z walką z koronawirusem są bezzasadne. Doktor Öz stwierdził, na przykład, że natychmiast powinny zostać otwarte amerykańskie szkoły.

Może to nas kosztować jedynie 2 do 3 procent wzrostu ogólnej umieralności w kraju. To może być kompromis, który pewni ludzie powinni zrozumieć.

Dr. Phil wypowiedział się w bardzo podobnym tonie na temat zamykania granic przez USA.

45 tysięcy osób rocznie ginie w wypadkach samochodowych, 480 tysięcy z powodu papierosów, 360 tysięcy topi się w basenach i nie zamykamy z tego powodu kraju.

Obaj lekarze zostali skrytykowani za swoje wypowiedzi - Öz za twierdzenie, iż ludzkie życie ma cenę materialną, McGraw za porównywanie ofiar wypadków do pacjentów zmarłych na skutek zakażenia się wirusem i za podanie błędnych statystyk dotyczących utopień w basenach.

Przeczytaj także

Internauci zaczęli wytykać obu doktorom brak kompetencji, nie tylko jeśli chodzi o wiedzę epidemiologiczną, ale medyczną w ogóle. Dr. Phil nie ma uprawnień do wykonywania zawodu psychologa w żadnym ze stanów USA. Poza tym wielokrotnie wykazał w swoim programie brak wiedzy z tego zakresu. Öz co prawda zdobył tytuł doktora medycyny, ale nie jest specjalistą od wirusów, poza tym w swoim show zdarza mu się wygłaszać hasła niepoparte naukowymi badaniami. Obaj są więc bardziej celebrytami, niż prawdziwymi lekarzami i obecna sytuacja sprawiła, że wielu ludzi kompletnie straciło do nich zaufanie. Zresztą w Polsce również zdarzały się podobne przypadki.

Przeczytaj także

Cyniczne wypowiedzi obu "specjalistów" sprawiły, że na Twitterze zaczęły się pojawiać żartobliwe wpisy, dotyczące tej sytuacji. Użytkownicy serwisu domagają się, żeby w sprawie pandemii wypowiedzieli się inni "doktorzy" - Doktor Who, Dr. Dre i Dr. Pepper. Jeden jest postacią fikcyjną, która nie jest lekarzem medycyny, drugi to słynny producent muzyczny o lekarsko brzmiącym pseudonimie, a trzeci... to nazwa popularnego w Stanach Zjednoczonych napoju gazowanego.

Przeczytaj także

Powyższy żart ma pokazać, jak absurdalne są wypowiedzi Öza i McGrawa, których działania od wielu lat budzą wątpliwości prawdziwych lekarzy i naukowców. Od dawna społeczność medyczna zarzuca obu telewizyjnym doktorom szerzenie błędnych informacji i zarabianie na krzywdzie ludzkiej. Öz i McGraw zdobyli uznanie telewidzów w czasach przed internetem i łatwym dostępem do informacji. Poza tym obaj mają wyjątkową charyzmę, która przyciąga ludzi i wzbudza ich zaufanie. Nie przekłada się to jednak na dobro oglądających ich programy.

 

Przeczytaj także

Nie oznacza to jednak, że każda osobowość telewizyjna, która porusza tematy naukowe w swoich programach, manipuluje faktami na swoją korzyść. Istnieją przecież takie osobowości medialne jak Bill Nye, Neil deGrasse Tyson czy rodzina Irwinów. Przedstawiciele nauki pochwalają ich sposób przekazywania wiedzy, ponieważ w wyważony sposób dawkują poważne tematy i rozrywkę, nie wprowadzając nikogo w błąd. Sprawiają też, że nauki ścisłe stają się atrakcyjne dla odbiorców.

Przeczytaj także

Pandemia koronawirusa to trudny okres, ale również czas, w którym mogą dokonać się zmiany na lepsze. Krytyka takich osób jak Öz i McGraw przez większość społeczeństwa świadcz o tym, że ludzie przestali wierzyć wiecznie uśmiechniętym panom w eleganckich garniturach, gadających do nich z telewizyjnego ekranu. Niewykluczone, że obaj mogą odnotować spadek oglądalności, kiedy sytuacja się ustatkuje. I bardzo dobrze, bowiem tego typu postawa jest kołem napędowym wszelkiego klimatu rodzącego antyszczepionkowców i innych denialistów nauki.

Przeczytaj także

Zobacz też: 19 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych dotyczących koronawirusa

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.