Internetowa aplikacja graficzna Canva jest już warta ponad miliard dolarów

Kamil Kacperski
12.02.2018 15:28
Internetowa aplikacja graficzna Canva jest już warta ponad miliard dolarów Fot. canva.com

Twórcy aplikacji muszą być dumni ze swojej inwestycji, ponieważ Canva to prawdopodobnie najlepiej rozwijający się startup ostatnich kilku lat, chociaż jak wspomina twórczyni serwisu, początki były skromne.

Wdrożenie się do pracy w aplikacjach służących do obsługi i przerabiania grafiki może sprawiać wiele problemów dla początkujących użytkowników. Do takich wniosków doszła Melanie Perkins, 30-letnia szefowa Canvy, która kilka lat temu udzielała studentom korepetycji z użytkowania programów takich jak InDesign czy Photoshop.

Sama traktowała nauczanie młodszych studentów jako sposób dorabiania, podczas gdy sama jeszcze studiowała. Patrząc na przerażenie wielu z jej uczniów podczas styczności ze skomplikowanymi programami do obróbki grafiki, Perkins pomyślała, że trzeba zrobić aplikację, która będzie prostsza do obsługi, która jednocześnie pozwoli na osiągnięcie podobnych rezultatów co Photoshop:

Zauważyłam, że moim studentom dużo czasu zajmowało stanie się pewnym chociaż w podstawach designu. Wydało mi się więc oczywiste, że przyszłość designu równała się większej prostocie.

Marka Canva jest warta ponad miliard dolarów

Dlatego w 2012 roku założyła firmę Canva, która miała na celu danie wszystkim możliwości zaprojektowania czegokolwiek i opublikowania tego, gdziekolwiek chcą. Według danych firmy, w 2018 roku platforma jest dostępna w 190 krajach, ma ponad 10 milionów uczestników, jest warta ponad miliard dolarów, a co sekundę tworzonych jest 13 projektów.

Jednym z pierwszych inwestorów zaangażowanych w Canvę był współtwórca GoogleMaps, Lars Rasmussen, który namówił do wsparcia projektu swojego kolegę z Wielkiego G, Camerona Adamsa. Perkins poznała Rasmussena przez Billa Taia, który był jednym z pierwszych inwestorów Canvy, a jego poznała z kolei na konferencji w Perth w 2010 roku, jeszcze kiedy Canva była tylko pomysłem.

W marcu 2013 roku, Canva zebrała ponad 3 miliony dolarów od różnych australijskich i amerykańskich inwestorów. W sierpniu tego samego roku serwis rozpoczął swoją działalność. W styczniu 2018 roku firma zdobyła kolejne 40 milionów, co spowodowało, że teraz Canva jest warta ponad miliard dolarów. I nie wygląda na to, żeby firma miała w najbliższym czasie się zatrzymać. Jeżeli chcecie wypróbować serwis sami, to link znajdziecie tutaj.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.