Inwazja chińskich biedronek w Polsce. Owady mogą być groźne dla ludzi

04.10.2021 15:27
Inwazja chińskich biedronek w Polsce. Owady mogą być groźne dla ludzi Fot. imago/blickwinkel/EAST NEWS

Nazywana arlekinem biedronka azjatycka atakuje polskie miasta. Owady mogą być groźne dla ludzi i pozostawiają po sobie paskudny zapach.

Biedronka azjatycka naturalnie występuje w Środkowo-Wschodniej Azji, jednak ten gatunek jest również często widywany na terenie całej Polski. Od początku października w całej Polsce można zobaczyć ich dużą liczbę. Czy są groźne?

Jesienna inwazja azjatyckiej biedronki

Biedronka azjatycka "przywędrowała" do Polski najprawdopodobniej z populacji niemieckich mniej więcej 15 lat temu. Po raz pierwszy pojawiła się ona w okolicach Poznania, a następnie rozprzestrzeniła w całym kraju. Już w ubiegłym roku badacze odnotowali jej ekspansję na całym terytorium kraju.

Polecamy

Dzięki temu, że chrząszcz nie ma tu naturalnych wrogów radzi sobie doskonale w naszych ekosystemach. Gatunek stanowi zagrożenie zwłaszcza dla rodzimych biedronek. Azjatyckie biedronki, by przetrwać, tworzą ogromne kolonie, nierzadko w budynkach mieszkalnych.

Owady wlatują do mieszkań, chodzą po ścianach i suficie. Pozostawiają niestety specyficzny nieprzyjemny zapach. Osobniki tego gatunki wspinają się po ścianach budynków mieszkalnych. Dużo jest ich również w oknach.

- informuje serwis lublin112.pl

Kontakt z tymi stworzeniami może być groźny dla ludzi, szczególnie dla alergików. Biedronki azjatyckie wydzielają żółtą hemolimfę, która "w zetknięciu ze skórą człowieka może powodować reakcje alergiczne takie jak astmę, wysypkę lub zapalenie spojówek". Znane są przypadki ciężkich reakcji alergicznych spowodowanych ugryzieniem tego stworzenia, które zakończyły się hospitalizacją.

Zobacz również: Pracownik "nawiedzonego domu" dźgnął dziecko nożem podczas rodzinnej wycieczki

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.