Irański serwis streamingowy usunął kobiety z okładek płyt

21.10.2019 14:01
Irański serwis streamingowy usunął kobiety z okładek płyt Fot. materiały prasowe

W Iranie kobiety nie są mile widziane, jeśli nie są zasłonięte od stóp do głów. Jak się okazało, dotyczy to także okładek płyt wokalistek. Serwis Melovaz „poprawił” albumy nagrane przez kobiety, usuwając ich zdjęcia.

Okładka to ważny element płyty. Twórcy starają się w nich wyrazić ducha nagranego materiału i odpowiednio nastroić do słuchania jeszcze zanim umieści się płytę w odtwarzaczu.

Grafika lub zdjęcie może zarówno zachęcać, jak i odstraszać od zakupu. Niektóre pomysły artystów okazały się być bardzo kontrowersyjne, jeśli chodzi o gusta odbiorców.

Przeczytaj także

Irański serwis Melovaz postanowił przystosować okładki płyt wydanych przez zachodnie wokalistki do standardów panujących w tym kraju. Artystki takie jak Lady Gaga, Celine Dion, Katy Perry czy Tailor Swift zniknęły ze swoich wydawnictw.

Serwis streamingowy pozbył się kobiet z okładek płyt

Wygląda na to, że zdjęcia kobiet na płytach były nie do zaakceptowania przez Iran w świetle obowiązujących w tym kraju przepisów oraz panujących zwyczajów.

Nie chcąc wzbudzać kontrowersji i zgorszenia wśród klientów, lokalny serwis streamingowy postanowił zmodyfikować wizerunki albumów. Wokalistki zostały z nich wycięte w Photoshopie, tak by osoby słuchające muzyki nie musiały na nie patrzeć.

Stopień, w jaki ingerowano w grafiki, jest różny. Czasem wizerunek kobiety usuwano całkowicie, innym razem pozwalano, żeby został po niej jakiś element. W przypadku Lady Gagi był to kapelusz.

melovaz_02 Fot. foto: materiały prasowe

Artystka nie miała także szczęścia w przypadku grafiki do ścieżki dźwiękowej z filmu „Narodziny gwiazdy”

melovaz_03 Fot. foto: materiały prasowe

Irańskiemu serwisowi nie spodobała się także Avril Lavinge chowająca się za gitarą.

melovaz_04 Fot. foto: materiały prasowe

Z niewiadomych przyczyn ofiarą cenzury okładki do utworu z „Deapoola 2” obok Celine Dion stał się sam Deadpool.

melovaz_05 Fot. foto: materiały prasowe

Po Katy Perry został tylko skrawek bluzki.

melovaz_06 Fot. foto: materiały prasowe

Kładka do utworu Billie Eilish zyskała za to dość niepokojący wydźwięk:

melovaz_07 Fot. foto: materiały prasowe

Niemile widziana była również Whitney Houston.

melovaz_08 Fot. foto: materiały prasowe

Na części albumów ze zmienionymi okładkami kobiety pojawiają się roznegliżowane i w wyzywających pozach. Na reszcie czasami widać tylko ich twarze – nawet to jednak okazało się być problemem dla irańskiego serwisu.

To nie pierwszy raz, gdy w Azji pokuszono się o dostosowanie okładek płyt do obowiązującego tam prawa. Wcześniej oberwało się między innymi Nirvanie - chłopiec kąpiący się w basenie otrzymał tam kąpielówki.

Zobacz także: Ocenzurowane okładki płyt na Bliskim Wschodzie 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.