Pogoda
07.01.2019 13:17

Isaac Asimov przewidział 2019 rok w prognozach z 1983

Science-Fiction to rozwiązywanie jutrzejszych problemów dziś – zgodnie z tą definicją, pisarze prześcigają się w tworzeniu wizji przyszłości. Isaac Asimov to jeden z najbardziej uznanych mistrzów gatunku – jego prognozy dotyczące 2019 roku okazały się być przerażająco trafne, chociaż w kilku kwestiach bardzo nas przecenił.

Isaac Asimov
foto: kadr z wideo

Isaac Asimov wypowiedział się o naszych czasach w roku 1983, na prośbę kanadyjskiej gazety „Toronto Star” – przygotował listę wizji, jak jego zdaniem będzie wyglądało ludzkie za życie za 35 lat.

Pisarz skoncentrował się na trzech głównych zagadnieniach, przyglądając się perspektywom wojny nuklearnej, powszechnej komputeryzacji oraz podboju przestrzeni kosmicznej. Trafił w sedno z zadziwiającą precyzją – pomylił się tylko z powodu przeceniania energii, jaką włożymy w podbijanie kosmosu.

Asimov uznał, że Zimna Wojna nie zaowocuje w ciągu 35 lat konfliktem nuklearnym – co w tamtych czasach wcale nie było oczywistością. Nie to jednak jest najbardziej imponujące wśród przepowiedni pisarza.

Przepowiednie Isaaca Asimova o życiu w 2019 roku

Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne
Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne
Przeczytaj także Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne

Ludzkość będzie uzależniona od komputerów – przepowiedział Isaac Asimov, widząc coraz większą rolę, jaką w latach 80. XX wieki odgrywała cyfryzacja w zakładach produkcyjnych. Pisarz słusznie założył, że to tylko przedsmak tego, co będzie się działo gdy komputery trafią to naszych domów.

Asimov mówił przy tym o „mobilnych obiektach skomputeryzowanych” – być może już 35 lat temu przewidział popularyzację smartfonów.

Pisarz podzielił się także prognozą rozwoju rynku pracy – stwierdził, że w ciągu 35 lat część profesji zostanie zapomniana, pojawią się za to nowe, które w 1983 roku jeszcze nie istniały. Wszystko z powodu wspomnianej już komputeryzacji – przez rozpowszechnienie maszyn obliczeniowych część zajęć przestała mieć rację bytu, pojawiły się za to zadania, których wcześniej nie trzeba było wcale realizować.

Asimov zaznaczył przy tym, że postęp technologiczny zazwyczaj kreuje więcej nowych miejsc pracy, niż likwiduje.

Powszechna komputeryzacja miała zmienić także edukację – Isaaca Asimov podzielił się stwierdzeniem, że uczniowie będą mogli uczyć się sami, gdyż będą mieć swobodny dostęp do wiedzy. Podkreślał także, że

Pisarz podkreślał przy tym, że zadaniem szkół stanie się nie tyle przekazywanie wiedzy, co zachęcanie do jej przyswajania.

Podbój kosmosu wolniejszy, niż spodziewał się Isaac Asimov

Mistrz Science-Fiction pomylił się tylko w kwestiach związanych z postępem technologicznym związanym ze zdobywaniem przestrzeni kosmicznej. Pisarz założył, że to „niemożliwe, żebyśmy opuścili kosmos, skoro doszliśmy już tak daleko” – i jak wiemy z historii, nie miał w tym przypadku racji.

Nie spełniła się praktycznie żadna przepowiednia dotycząca kolonizacji kosmosu – ani nie zbudowaliśmy elektrowni słonecznej na Księżycu, ani dużej stacji orbitalnej, która stanie się „stałym domem dla rosnącej liczby istot”. Nie zaczęliśmy też – na szczęście – wyrzucać naszych śmieci w kosmos.

Waszym ulubionym cyklem Asimova jest:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele