J.K. Rowling i Stan Lee trafili do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame

Sergiusz Kurczuk
18.06.2018 13:41
J.K. Rowling i Stan Lee|undefined Fot. Invision/Yoshio Tsunoda/East News

Do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame dołączyli J.K. Rowling - autorka serii książek o Harrym Potterze oraz Stan Lee - jeden z twórców Marvel Comics.

Chociaż wydaje się to dość dziwne, nazwiska J.K. Rowling i Stana Lee do tej pory nie pojawiły się w Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame. Jak podaje Newsarama, autorka książek o młodym czarodzieju i współtwórca jednego z najsłynniejszych wydawnictw komiksowych świata w końcu doczekali się oficjalnego uhonorowania przez Museum of Pop Culture. 

Stan Lee i J.K. Rowling trafili do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame

Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame powstało w 1996 roku. Od tamtego czasu co roku wybiera się kolejne osoby, które dołączają do zaszczytnego grona. Do tej pory w Museum of Pop Culture pojawiły się między innymi takie postacie jak Terry Pratchett, C.S. Lewis, J.R.R. TolkienSteven Spielberg, George LucasH. R. GigerDavid BowieJack Kirby czy Isaac Asimov. Do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame trafiają przedstawiciele tych dwóch gatunków nie zależnie od medium. Listę nominowanych tworzą fani science fiction i fantasy. Następnie specjalnie wybrane jury decyduje, które z nazwisk na liście ma trafić do alei zasłużonych. Od 2016 roku oprócz wybitnych postaci, pojawiły się również same dzieła. Do tej pory znalazły się tam takie tytuły filmowe jak „Star Trek”, „Blade Runner”, „2001: Odyseja kosmiczna”, „Matrix”, „Narzeczona dla księcia”, „Wonder Woman”, serial „Z Archiwum X” oraz serie gier „Dungeons & Dragons” i „Myst”. W tym roku również pojawiła się gra i serial. W Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame znalazły się „The Legend of Zelda” oraz „Buffy: Postrach wampirów”.

Jurorzy dokładnie określili, za co Rowling i Lee trafili do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame. Autorka serii „Harry Potter” nie tylko może pochwalić się rekordową sprzedażą swoich książek, ale również współtworzeniem filmów z serii „Fantastyczne zwierzęta”. To jednak nie koniec jej zasług.

Otrzymała 5 honorowych stopni naukowych w wielu instytucjach, wliczając w to University of Edinburgh oraz Uniwersytet Harvarda. Wygrała też wiele nagród, między innymi Hugo Award i National Book Awards Children’s Book of the Year.

Stan Lee, który w 2017 roku skończył 95 lat, słynie jako twórca najsłynniejszych herosów Marvel Comics. Był pomysłodawcą takich bohaterów i grup jak Fantastic Four, X-Men, Avengers, Spider-Man czy Black Panther. Chociaż od dawna nie zajmuje się pisaniem scenariuszy do komiksów, przygody powołanych przez niego superbohaterów ukazują się nieprzerwanie od roku 1961. Oto, za co jeszcze został nagrodzony przez Museum of Pop Culture. 

Postacie i historie stworzone przez Lee pojawiły się w wielu mediach: serialach animowanych, grach wideo, programach telewizyjnych i pełnometrażowych produkcjach Marvel Cinematic Universe. Jako samozwańczy niespełniony aktor wystąpił gościnnie w każdym filmie Marvela, który powstał do dziś. 

„The Legend of Zelda” wyróżniono nie tylko za 19 gier, które powstały od premiery 1. części, ale również za wprowadzenie do cyfrowej rozrywki pierwszego tytułu z otwartym światem. Serial „Buffy: Postrach wampirów” to natomiast według jury ponadczasowy przykład produkcji telewizyjnej z przełomu wieków, która w głębszy i metaforyczny sposób łączy historie nastoletnich postaci z opowieścią o potworach. 

Którzy twórcy i jakie dzieła trafią do Sci-Fi & Fantasy Hall of Fame w roku 2019? Przekonamy się za kilkanaście miesięcy. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.