J.K. Rowling zdradziła obrzydliwą ciekawostkę o czarodziejach. Mieszkańcy Hogwartu załatwiali się pod siebie

Sergiusz Kurczuk
07.01.2019 11:33
Harry Potter i Komnata Tajemnic|undefined Fot. kadr z filmu Harry Potter i Komnata Tajemnic

Z okazji Narodowego Dnia Ciekawostek, J.K. Rowling postanowiła zdradzić jeden z sekretów Howgwartu. Do XVIII wieku w słynnym zamku nie było toalet, a nieczystości pozbywano się za pomocą magii.

Każdy fan Harry'ego Pottera wie, że Hogwart kryje niejedną niezbadaną tajemnicę. 4 stycznia wypada Narodowy Dzień Ciekawostek. Z tej okazji J.K. Rowling, autorka książek o młodym czarodzieju i scenariuszy do serii "Fantastyczne zwierzęta", postanowiła zaskoczyć wszystkich nieznanym faktem na temat Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Okazuje się, że łazienki są stosunkowo nowym wynalazkiem w świecie czarodziejów.

Harry Potter - jak załatwiali się czarodzieje?

Kto czytał lub oglądał przygody Harry'ego Pottera wie, że chociaż czarodzieje różnią się od mugoli, w niektórych codziennych czynnościach są dokładnie tacy sami, jak zwykli ludzie. Wyjątkiem nie jest korzystanie z toalet. W końcu zarówno w papierowych i kinowych wersjach "Komnaty tajemnic" i "Czary ognia", łazienki odgrywały dość istotną rolę.

Okazuje się jednak, że tajemnice hydrauliki nie były znane czarodziejom aż do XVIII wieku. Na Twitterze oficjalnej strony Pottermore, poświęconej światu stworzonemu przez Rowling, pojawił się wpis dotyczący tej intymnej kwestii.

W Hogwarcie nie zawsze były toalety. Zanim zaadaptowano mugolskie metody hydrauliczne w XVIII wieku, wiedźmy i czarodzieje po prostu wypróżniali się pod siebie tam, gdzie stali i usuwali nieczystości.

Cóż, okazuje się, że zaklęcie Chłoszczyść ma o wiele bardziej skomplikowaną genezę, niż mogłoby się wydawać. To dość ciekawe, że czarodzieje na przestrzeni tysięcy lat funkcjonowania, przysposobili sobie łazienki dopiero pod koniec ostatniego millenium. W końcu zaawansowane systemy sanitarne były normą w starożytnych cywilizacjach Egiptu, Grecji i Rzymu.

Harry Potter - czy informacja o toaletach należy do kanonu serii?

Te nieścisłości nie mają jednak wpływu na fakt, że ciekawostka dotycząca czarodziejskich toalet należy do tak zwanego kanonu świata Harry'ego Pottera. Pottermore zawiera informacje, które wymyśla sama Rowling, więc trudno dyskutować z osobą odpowiedzialną za uniwersum powołane do życia w 1997 roku, składające się z serii książek, filmów i gier wideo.

Wygląda na to, że temat wypróżniania się fikcyjnych postaci jest palącym problemem wielu fanów. Do tej pory pisaliśmy już o sposobie na załatwianie się Iron Mana oraz tego w jaki sposób ze swoimi potrzebami radzi sobie uwięziony w celi Negan z "The Walking Dead".

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.