Pogoda
23.03.2020 11:15

J.K. Rowling zniosła prawa autorskie do "Harry'ego Pottera". Wspomaga tak walkę z koronawirusem

Brytyjska autorka postanowiła wspomóc nauczycieli w czasie trwania kwarantanny. Na czym polega akcja #HarryPotterAtHome?

Foto: Everett Collection/ East News
Foto: Everett Collection/ East News

Pandemia koronawirusa oraz związana z nią kwarantanna dotkliwie wpłynęły na różne sfery naszego życia. Destrukcyjny wpływ obecnej sytuacji nie ominął też systemu edukacji. Każdy jednak robi co może, by ułatwić nauczycielom wykonywanie ich pracy w trybie zdalnym. Swoją cegiełkę w tej kwestii dołożyła właśnie J.K. Rowling. Brytyjska pisarka zniosła bowiem prawa autorskie do popularnej serii o przygodach młodego czarodzieja. To jednak dopiero początek akcji zatytułowanej #HarryPotterAtHome

J.K. Rowling zniosła prawa autorskie do "Harry'ego Pottera"

"Harry Potter" to jedna z najpopularniejszych serii świata. Na przygodach okularnika z blizną na czole wychowało się całe pokolenie dzieci. Wiele z nich to właśnie z Harrym, Hermioną i Ronem stawiało pierwsze kroki w czytaniu i pisaniu. Świadoma tego autorka postanowiła wspomóc nauczycieli w tych trudnych czasach. 

WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?
WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?
Przeczytaj także WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?

Publikowanie czytanych fragmentów książek z serii "Harry Potter", bez zgody wydawcy lub autorki, było dotąd zakazane. Z powodu praw autorskich rzecz jasna. J.K. Rowling wykazała się jednak wspaniałomyślnością i umożliwiła nauczycielom udostępnianie fragmentów książek online, by zdalnie uczyć dzieci czytać i pisać. O zniesieniu praw autorskich poinformowała na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Rihanna walczy z koronawirusem. Przekazała fortunę na walkę z pandemią
Rihanna walczy z koronawirusem. Przekazała fortunę na walkę z pandemią
Przeczytaj także Rihanna walczy z koronawirusem. Przekazała fortunę na walkę z pandemią

Całość opiera się oczywiście na określonych warunkach. Nauczyciele mogą udostępniać treści czytane wyłącznie przez nich samych. Nagrania muszą trafiać do bezpiecznych i zamkniętych platformach edukacyjnych. Licencja obowiązuje do końca roku szkolnego.

Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Foto: materiały prasowe Warner Bros.
Przeczytaj także "Harry Potter": 15 ciekawostek, które J.K. Rowling zdradziła już po zakończeniu serii

To jednak dopiero początek akcji #HarryPotterAtHome. J.K. Rowling zapowiedziała, że ma już kilka pomysłów, dzięki którym "Harry Potter" umili dzieciom czas spędzony w domu w trakcie kwarantanny. 

Zobacz też: "Harry Potter" - 6 magicznych szczegółów, których z pewnością nigdy nie zauważyliście 

Tagi: Newsy Harry Potter J.K. Rowling koronawirus