JLR i Ford opracują system optymalizujący jazdę w mieście

24.10.2016 10:56
JLR i Ford opracują system optymalizujący jazdę w mieście Fot. materiały prasowe

Zatrzymywanie się przed sygnalizacją świetlną w oczekiwaniu na zapalenie się zielonego światła może stać się przeszłością, dzięki technologii zaprezentowanej przez Forda i firmę Jaguar Land Rover, współpracującymi nad projektem UK Autodrive.

Tzw. „czerwona fala” jest jedną z tych rzeczy, które najbardziej irytują kierowców. Ruszamy na zielonym świetle, tylko po to, by za paręset metrów znowu się zatrzymać przed sygnalizatorem. To powoduje u wielu osób frustrację i niewątpliwie jest czystą stratą czasu. Pomóc w uporaniu się z tym problemem ma rozwiązanie opracowywane przy współpracy Forda i JLR. „Green Light Optimal Speed Advisory” zapewnia łączność między pojazdem a sygnalizacją świetlną znajdującą się na trasie pojazdu.

Na podstawie uzyskanych informacji, auto oblicza z jaką optymalną prędkością należy podróżować tak, by móc jechać bez zatrzymywania się, przejeżdżając skrzyżowania z sygnalizacją na zielonym świetle. Zdaniem Christiana Ressa, inżyniera w Ford Research and Advanced Engineering, nadzorującego Driver Assist Technologies:

Umożliwienie kierowcom poruszanie się w mieście na tzw. zielonej fali oznacza płynniejszą podróż i pozwala na zwiększenie przepustowości ruchu, przy jednoczesnej znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla oraz zużycia paliwa.

Co ciekawe, obie firmy na tym rozwiązaniu nie poprzestają. Ich współpraca ma na celu stworzenie systemu Electronic Emergency Brake Light Assist, który będzie w stanie zareagować na nagłe hamowanie poprzedzającego pojazdu, nawet jeśli nie jest on widoczny. Zastosowanie tego rodzaju technologii miałoby mieć szczególnie zbawienny wpływ na bezpieczeństwo na drodze podczas niekorzystnych warunków pogodowych, w tym niedostatecznej widoczności. System miałby również pomóc w zapobieganiu karambolom.

Sam JLR pracuje także nad technologią umożliwiającą automatyczne wyprzedzanie wolniej jadących pojazdów na wielopasmowych drogach. Do tego Brytyjczycy inwestują bardzo dużo pieniędzy w rozwój autonomicznych technologii. Na przestrzeni najbliższych 4 lat, Jaguar Land Rover planuje wyprodukować 100 prototypowych modeli, w tym Land Rovery korzystające z autonomicznych systemów off-roadowych, o czym wspomniał Tony Harper, szef działu ds. badań i rozwoju:

Jesteśmy świadomi potencjału tych technologii, które odegrają ogromną rolę w samochodach przyszłości na całym świecie. Dotychczas skupiliśmy się na komunikacji między pojazdami marek Jaguar i Land Rover, wspólnych planach w opracowywaniu technologii łączności i systemów autonomicznych, tak by auta współpracowały ze sobą.

Jesteście gotowi na technologie przyszłości?

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.