Pogoda
03.10.2016 16:19

Jacy ludzie okazali się być najgorszymi kierowcami?

Ford przeprowadził badanie wśród kierowców – jego wyniki są zatrważające. Wiemy już, jaka grupa kierowców jest najbardziej nieodpowiedzialna na drogach. Na szczęście można z tego wyrosnąć.

Jacy ludzie okazali się być najgorszymi kierowcami?
foto: Ed Poor, CC BY-SA 3.0

Ankietowani kierowcy odpowiadali na pytania dotyczące zachowania podczas jazdy. To, co dla większości z nas jest nie do pomyślenia, dla badanych było na porządku dziennym.

Przykłady? 43% członków ankietowanej grupy regularnie wysyła SMS-y podczas jazdy. Smartfon okazał się zresztą nieść niebezpieczeństwo dla pozostałych kierowców na drodze także na inne sposoby.

38% badanych przyznało, że podczas prowadzenia samochodu korzysta czynnie z aplikacji zainstalowanych na telefonie. Jak potrafi to być niebezpieczne, pokazało prawdziwe życie – goniąc za filtrem odblokowywanym na Snapchacie po osiągnięciu określonej prędkości kobieta staranowała przepisowo jadący samochód. Jego kierowca został kaleką.

Gdy aplikacje się znudzą, 36% osób z przebadanej grupy wykorzystuje smartfony do prowadzenia podczas jazdy rozmów, oczywiście nie kłopocząc się o użycie zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Do regularnego przekraczania prędkości przyznało się 60% ankietowanych. Kto wie, czy nie bardziej szokujące jest zadeklarowanie, że 13% kierowców z przebadanej grupy jeździ pod wpływem alkoholu.

Brak odpowiedzialności widać także w odpowiedziach na pytania dotyczącej gotowości do zrobienia wybranej akcji. Niemal połowa badanych – dokładniej rzecz ujmując, 48% - nie miałoby nic przeciwko poprowadzenia samochodu, w którym znajdowałoby się więcej osób niż pozwalają na to przepisy i możliwości auta.

Dla 75% ankietowanych przeszkodzą w prowadzeniu auta nie jest zmęczenie po nieprzespanej nocy – bez wahania, odpoczynku i snu usiedliby za kierownicą. 28% członków analizowanej grupy nie widziałoby nic złego w zostaniu pasażerem kierowcy, który byłby pod wpływem alkoholu.

Biorąc pod uwagę takie podejście do jazdy nie powinno dziwić, że 30% kierowców z badanej grupy uczestniczyło w wypadku samochodowym.

Zgadniecie, o której grupie społecznej mowa? Tak, zgadliście/nie, nie zgadliście (niepotrzebne skreślić) – to studenci.

A jak Wy prowadziliście studiując?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News