Pogoda
01.06.2020 14:26

Jak J.K. Rowling wymyśliła imię słynnej postaci z "Harry'ego Pottera"? Pisarka zdradziła tajemnicę

W świecie "Harry'ego Pottera" istnieje wiele fascynujących postaci. J.K. Rowling zdradziła, skąd wzięło się imię jednej z nich. Chodzi o Severusa Snape'a.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
foto: EAST NEWS/ Mary Evans Picture Library

Każdy fan "Harry'ego Pottera", niezależnie czy chodzi o serię książek, czy filmów, doskonale wie, że w świecie czarodziejów nadaje się naprawdę dziwaczne imiona. Jedną z postaci o nietypowym imieniu jest Severus Snape - antybohater, który pełni bardzo ważną rolę w historii o Chłopcu, który przeżył. Skąd wzięło się imię mistrza eliksirów?

"Harry Potter" - skąd wzięło się imię Severusa Snape'a?

Twórcy posiadają niezwykłą kreatywność, ale nie oszukujmy się - nawet najwięksi geniusze czymś się inspirują. Nie inaczej jest w przypadku J.K. Rowling, która słynie z tego, że pisząc, czerpie z bardzo wielu źródeł.

Books of Magic #1 i filmu Harry Potter i Kamień filozoficzny
Books of Magic #1 i filmu Harry Potter i Kamień filozoficzny
Przeczytaj także Neil Gaiman wymyślił Harry'ego Pottera 7 lat przed J.K. Rowling?

Pisarka ostatnimi czasy zdradza na Twitterze różne ciekawostki dotyczące uniwersum "Harry'ego Pottera". Wśród nowych informacji pojawiają się także wypowiedzi dotyczące inspiracji stojącymi za imionami i nazwami z magicznego świata. Okazuje się, że grany przez Alana Rickamana Snape otrzymał swoje imię przez przypadek. Rowling zdradziła ten sekret na swoim Twitterze, zamieszczając fotograficzny dowód.

"

Alarm prawdziwej inspiracji "Harry'ego Pottera": Przechodziłam obok tego znaku każdego dnia, gdy szłam do pracy, kiedy mieszkałam w Clapham. Znacznie później - już po publikacji odwiedziłam tę okolicę i nagle zdałam sobie sprawę, że z TEGO powodu "Severus" wpadł mi do głowy, kiedy myślałam o pierwszym imieniu dla Snape'a. "

Jak widać, czasem niektóre inspiracje kryją się w podświadomości i wyłaniają się samoistnie. Okazuje się, że zdarza się, iż pomysły rodzą się w iście magiczny sposób. Ciekawe tylko, czemu Rowling połączyła chodzenie do pracy z tak nieprzyjemną postacią...

Harry Potter i Insygnia Śmierci 2
Harry Potter i Insygnia Śmierci 2
Przeczytaj także Czy Harry Potter byłby lepszym nauczycielem w Hogwarcie niż aurorem?

Severus - co oznacza imię postaci z "Harry'ego Pottera"

Naprawdę zapaleni fani "Harry'ego Pottera" mogą zupełnie legalnie uczcić pamięć o posępnym nauczycielu eliksirów. W Polsce istnieje bowiem rodzima wariacja Severusa - Sewer. Obie wersje mają swój źródłosłów w starożytnym Rzymie, gdzie panowała dynastia Sewerów. Należeli do niej między innymi Septymiusz Sewer, Karakalla, Heliogabal i Aleksander Sewer. Przydomek ten nosiło również kilku cesarzy. Nazwisko, które stało się imieniem, pochodzi od łacińskiego przymiotnika "severus", czyli "surowy" lub "poważny".

Foto: Wiese/FaceToFace/REPORTER/ East News
Foto: Wiese/FaceToFace/REPORTER/ East News
Przeczytaj także Najlepsza postać z serii "Harry Potter" według czytelników Antyradio.pl [WYNIKI SONDY]

To właśnie od Sewera pochodzi bardziej popularne imię polskie - Seweryn. Jeśli jakiś miłośnik Snape'a, chciałby nazwać na jego część swoją córkę, istnieje żeński odpowiednik - Sewera. Oprócz rodu Sewerów na kartach historii zapisało się kilku świętych o tym imieniu, między innymi Sewer z Rawenny i Sewer z Trewiru. Przydomkiem Sewer posługiwał się XIX-wieczny pisarz Ignacy Maciejowski. Sewer obchodzi imieniny w dniach  1 lutego, 15 lutego, 24 marca, 29 kwietnia, 8 sierpnia, 20 sierpnia, 15 października, 22 października, 8 listopada i 30 grudnia.

Nazwalibyście dziecko Sewer?

Foto: materiały prasowe Warnes Bros.
Foto: materiały prasowe Warnes Bros.
Przeczytaj także Dlaczego Dumbledore zatrudnił nieudolnego Lockharta? Okazuje się, że miał ukryty motyw

Zobacz też: Gwiazda "Bajecznie bogatych Azjatów" wytknęła poważny błąd Marvelowi. Co tak naprawdę oznacza Shang-Chi?

Tagi: Newsy Harry Potter Alan Rickman J.K. Rowling