Jak J.K. Rowling wymyśliła imię słynnej postaci z "Harry'ego Pottera"? Pisarka zdradziła tajemnicę

01.06.2020 14:26
Jak J.K. Rowling wymyśliła imię słynnej postaci z "Harry'ego Pottera"? Pisarka zdradziła tajemnicę Fot. EAST NEWS/ Mary Evans Picture Library

W świecie "Harry'ego Pottera" istnieje wiele fascynujących postaci. J.K. Rowling zdradziła, skąd wzięło się imię jednej z nich. Chodzi o Severusa Snape'a.

Każdy fan "Harry'ego Pottera", niezależnie czy chodzi o serię książek, czy filmów, doskonale wie, że w świecie czarodziejów nadaje się naprawdę dziwaczne imiona. Jedną z postaci o nietypowym imieniu jest Severus Snape - antybohater, który pełni bardzo ważną rolę w historii o Chłopcu, który przeżył. Skąd wzięło się imię mistrza eliksirów?

"Harry Potter" - skąd wzięło się imię Severusa Snape'a?

Twórcy posiadają niezwykłą kreatywność, ale nie oszukujmy się - nawet najwięksi geniusze czymś się inspirują. Nie inaczej jest w przypadku J.K. Rowling, która słynie z tego, że pisząc, czerpie z bardzo wielu źródeł.

Przeczytaj także

Pisarka ostatnimi czasy zdradza na Twitterze różne ciekawostki dotyczące uniwersum "Harry'ego Pottera". Wśród nowych informacji pojawiają się także wypowiedzi dotyczące inspiracji stojącymi za imionami i nazwami z magicznego świata. Okazuje się, że grany przez Alana Rickamana Snape otrzymał swoje imię przez przypadek. Rowling zdradziła ten sekret na swoim Twitterze, zamieszczając fotograficzny dowód.

Alarm prawdziwej inspiracji "Harry'ego Pottera": Przechodziłam obok tego znaku każdego dnia, gdy szłam do pracy, kiedy mieszkałam w Clapham. Znacznie później - już po publikacji odwiedziłam tę okolicę i nagle zdałam sobie sprawę, że z TEGO powodu "Severus" wpadł mi do głowy, kiedy myślałam o pierwszym imieniu dla Snape'a.

Jak widać, czasem niektóre inspiracje kryją się w podświadomości i wyłaniają się samoistnie. Okazuje się, że zdarza się, iż pomysły rodzą się w iście magiczny sposób. Ciekawe tylko, czemu Rowling połączyła chodzenie do pracy z tak nieprzyjemną postacią...

Przeczytaj także

Severus - co oznacza imię postaci z "Harry'ego Pottera"

Naprawdę zapaleni fani "Harry'ego Pottera" mogą zupełnie legalnie uczcić pamięć o posępnym nauczycielu eliksirów. W Polsce istnieje bowiem rodzima wariacja Severusa - Sewer. Obie wersje mają swój źródłosłów w starożytnym Rzymie, gdzie panowała dynastia Sewerów. Należeli do niej między innymi Septymiusz Sewer, Karakalla, Heliogabal i Aleksander Sewer. Przydomek ten nosiło również kilku cesarzy. Nazwisko, które stało się imieniem, pochodzi od łacińskiego przymiotnika "severus", czyli "surowy" lub "poważny".

Przeczytaj także

To właśnie od Sewera pochodzi bardziej popularne imię polskie - Seweryn. Jeśli jakiś miłośnik Snape'a, chciałby nazwać na jego część swoją córkę, istnieje żeński odpowiednik - Sewera. Oprócz rodu Sewerów na kartach historii zapisało się kilku świętych o tym imieniu, między innymi Sewer z Rawenny i Sewer z Trewiru. Przydomkiem Sewer posługiwał się XIX-wieczny pisarz Ignacy Maciejowski. Sewer obchodzi imieniny w dniach  1 lutego, 15 lutego, 24 marca, 29 kwietnia, 8 sierpnia, 20 sierpnia, 15 października, 22 października, 8 listopada i 30 grudnia.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Gwiazda "Bajecznie bogatych Azjatów" wytknęła poważny błąd Marvelowi. Co tak naprawdę oznacza Shang-Chi?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.